15 yıl geçti tek bir çivi bile çakılmadı

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 2007 yılında ‘bayram üzere müjde’ olarak lanse edilen ‘Ceyhan Güç İhtisas Sanayi Bölgesi’ kararının üzerinden tam 15 yıl geçmesine karşın bölgeye tek bir çivi dahi çakılmadığını söyledi.

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 2007 yılında ‘bayram üzere müjde’ olarak lanse edilen ‘Ceyhan Güç İhtisas Sanayi Bölgesi’ kararının üzerinden tam 15 yıl geçmesine karşın bölgeye tek bir çivi dahi çakılmadığını vurguladı.

Ceyhan ve Yumurtalık başta olmak üzere Adana’nın tüm ilçelerinden 50 bine yakın kişinin istihdam edileceğine dair kelamlar verildiğine işaret eden Dr. Şevkin, “Ortada ne bir bölge var ne de istihdam! AKP iktidarı halkımızı kandırmaya devam ediyor. 15 yıllık bir süreçte bırakın sanayiyi, enerjiyi, ihtisası ortada kamulaştırmaya dair net, somut adımlar bile atılmadı. Bölgedeki arsa sahibi vatandaşlar belirsizlik içerisinde ne yapacaklarını bilmiyor. Ne yerlerini kullanabiliyor ne de yerlerinin karşılığını alabiliyor” diye konuştu.

“TUHAFLIK BİTMİYOR”

Ceyhan-Yumurtalık aksının gücün geçiş bölgesi olduğuna dikkat çeken ve hükümetin 2002 yılından bu yana yatırıma, istihdama elverişli bölgeyi eline yüzüne bulaştırdığını belirten, iktidar tarafından her seçim periyodunda tuhaf bir biçimde tekrar gündeme getirildiğini anlatan Dr. Şevkin, “Mecliste ne yazık ki iktidar milletvekillerinin ve bakanların duyarsızlığına ve kayıtsızlığına şahit oluyoruz. Tekraren lisana getirmemize karşın gerek Türkiye’nin gerekse Adana’nın meselelerine tahlil üretilmiyor.

Verdiğimiz soru önergelerine cevap verilmiyor. Araştırma önergelerimizin gereği yapılmıyor. Toplumun yararına olan kanun tekliflerimiz gündeme alınmıyor. 2007 yılında Bakanlar Konseyi kararıyla Adana`nın Ceyhan ilçesi Kurtpınar ve Sarımazı mevkiinde bulunan 13 milyon 471 bin 964 metrekarelik alana “Ceyhan Güç İhtisas Sanayi Bölgesi” kurulması planlandı lakin ortadan geçen 15 yıllık süreçte bir ilerleme kaydedilemedi.

Söz konusu alanda binlerce insanın hem istihdam edileceği vurgulanırken şimdiye kadar bir arpa uzunluğu yol alınmadı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.