AK Parti’den eski AKUT Liderine tazminat davası!

AK Parti’nin avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan’ın asliye hukuk mahkemesine sunduğu dava dilekçesinde, AK Parti’nin maddelere nazaran faaliyetlerini sürdüren siyasi bir teşekkül olduğu belirtildi.

Mahruki’nin Twitter hesabından parti hakkında katlanılması mümkün olmayan kabahat isnadı ve iftiraların yer aldığı açıklamalar yaptığı kaydedildi.

Mahruki’nin, gerçek dışı tezlerle kamuoyunu yönlendirme ve toplum nezdinde partinin prestijini zedeleme kastıyla paylaşımlar yaptığı da aktarıldı.

Partinin kişilik haklarının ihlal edildiği kaydedilen dava dilekçesinde, şu tabirlere yer verildi:

“Partinin bu derece nahoş ve mesnetsiz ithamlara maruz kalması, kurumsal kişiliğine ziyan vermektedir. Bu temelsiz isnatlarla müvekkil partinin ismi, kişiliği, onur ve saygınlığı rencide edilmiş, prestiji zedelenmiş ve kıymetlerinin ihlali sonucunda manevi ziyanlar oluşmuştur. Paylaşımlar, bugün prestijiyle okunmaya hala devam edilmektedir. Müvekkil parti, bir yandan hukuka ve mevzuata uygun bir formda siyasi faaliyetlerini, amaçlarını yerine getirmeye devam ederken bir yandan bu temelsiz argümanlarla uğraşmak zorunda bırakılmaktadır. Parti aleyhinde paylaşımlar yapılarak tenkit, fikir özgürlüğü hudutları aşılmış, savlar temelsiz cürüm isnadı boyutuna ulaşmıştır.” 

Dilekçede, partinin siyasi konumu ve toplumdaki pozisyonu gereği manevi kıymetlerinin açıkça ziyan gördüğü vurgulanarak, partinin kişilik hakları ve saygınlığına akında bulunduğu gerekçesiyle Mahruki’nin 50 bin lira manevi tazminata mahkum edilmesi talep edildi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.