Altın, BTC, DOGE’u Unutun: Uzman Bunlar Uçacak Dedi!

Yatırım bankası Liberum’a göre altın piyasası son üç yıldır rasyonel. Bu yüzden, yatırımcıların onu analiz etmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca Liberum, gümüş de dahil olmak üzere endüstriyel metallerin altından daha iyi performans göstereceğini öngörüyor.

Altın ve diğer emtiaların tepki verdiği şey!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, son üç yılda önemli bir çalkantı yaşadı, 1.500 doların altında işlem gördü ve 2.050 doların üzerinde yeni rekor seviyelere yükseldi. Ancak Liberum analisti Tom Price, oynaklığa rağmen altının fiyat yönünü açıklamanın nispeten kolay olduğunu söylüyor. Bu bağlamda Price, şu açıklamayı yapıyor:

2020’deki kilitlenmeden sonra, altın ve diğer emtiaların tepki verdiği şey, sermayenin ekonomilere pompalanmasıydı. Zayıf büyüme için bir dengeleme oldu. Bir enflasyon sorununun ortaya çıktığını görmeye başladık. Bunun nedenlerinden biri, ekonomilerin tüm malları aynı anda yeniden stoklamak için birbirleriyle rekabet etmesiydi.

Bu, ülkeler tarafından endüstriyel mallara çok agresif ve eşzamanlı bir baskıydı. Price, “Ve altına yatırım yapan insanlar gelmekte olan enflasyon şokunu fark ettikleri için altın bu duruma sürüklendi,” diye açıklıyor. Ancak piyasa, Fed’in 2022’ye yaklaşan faiz artırım döngüsü konusunda ciddileştiğini anlayınca, tüm emtia piyasaları sakinleşti. Price, “Diğer varlıklardan getiri elde edebilecekleri için spekülatörleri emtia alanından kovdu. Altın, Mart’taki Ukrayna savaşı zirvesinden %15 düştü,” diyor.

“Altın fiyatını yeni yıla yükselten de buydu”

Ve spekülatörleri altın piyasasına geri iten tek şey, dördüncü çeyrekte Fed’in faiz artırım döngüsünün yavaşlamasıydı. Price, “Faiz artırım döngüsünün yavaşlaması ile yükseliş faktörleri ortaya çıkmaya başladı. Çin’in karantinası gevşiyordu ve Rusya’nın savaşı hâlâ devam ediyordu. Yani o kaygı ticareti oradaydı,” yorumunu yapıyor. Buradan hareketle Price, şu detayı paylaşıyor:

Bu yılın başında, altının ana itici güçleri bu iki yükseliş faktörüydü. Aynı zamanda, Fed arka plana geçti. Yani bu iki boğa faktörü, ayı faktörünü bastırdı. Altın fiyatını yeni yıla yükselten de buydu.

“Altın piyasası şu anda rasyonel!”

Ancak bu uzun sürmedi ve Fed altın fiyatının baskın sürücüsü olarak geri döndü. Bu görüş, Fed Başkanı Jerome Powell’ın güçlü ekonomik veriler ve rahatsız edici derecede yüksek enflasyon nedeniyle daha yüksek ve daha hızlı faiz artırımları olasılığı konusunda uyarıda bulunmasının ardından sağlamlaştı. Price, “Artık herkes ABD ekonomisinin çok iyi durumda olduğu ve Fed’in enflasyonun peşine düştüğü gerçeğini kabul ediyor. Bana göre bunların hepsi mantıklı,” diyor. Price, altının bu üç faktöre çok iyi yanıt vermesiyle piyasayı analiz etmenin kolaylaştığına dikkat çekiyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor:

Aslında altının fiyat performansını, fiyatın üç baskın itici gücü olan Fed, Çin ve Ukrayna savaşı açısından rasyonelleştirebilirim. Ve son 12 aydaki baskın sürücüleri yansıtan fiyat performanslarını görebiliyorum. Ve herhangi bir emtia piyasası hakkında bunu söylemek oldukça nadirdir. Altın piyasası şu anda rasyonel.

Fed agresif kalırken, sarı metal mücadele edecek

CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar iki haftadan kısa bir süre içinde Mart ayında yapılacak Fed toplantısına hazırlanırken, yatırımcılar şimdiden 50 bps’lik bir artışın %77’sini fiyatlıyor. Ancak yakından takip edilmesi gereken bir bilinmeyen var: Powell’ın ne söylediği ve piyasaların nasıl tepki verdiği. Price, “Powell’ın bir şey söylemesi -‘ resmen şahiniz ‘- ama piyasaların kendi yorumlarıyla ortaya çıkması beni büyüledi. Fed’in ve piyasaların görüşleri arasında gerçek bir çelişki var,” yorumunu yapıyor.

Bu, Price’a göre, kenarda piyasaya geri dönmeyi bekleyen büyük miktarda sermaye olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle Price, “2022 boyunca istikrarlı bir şekilde geri çekildi. Ve şimdi insanlar bu pazarlara geri dönüp kar elde etmek istiyor. Ama Fed bunlara bir süre daha izin vermiyor zaten,” diyor. Fed beklenenden daha agresif kalırken, altın gibi getirisi olmayan bir varlık mücadele edecek. Price, “Bu, altının şu anda altında olduğu türden bir baskı ve son birkaç haftadaki satışları açıklıyor,” diyerek açıklık getiriyor.

Liberum’un 2023 için fiyat tahminleri

Liberum, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yavaşlamaya başlamasını ancak bu yıl resesyondan kaçınmasını öngörüyor. Price’ın tanımladığı altın görünümü, Fed’in faizleri daha uzun süre yüksek tutması ve ABD ekonomisinin cansız bir büyüme görmesi nedeniyle düşüş eğilimi gösteriyor. Liberum’un bu yıl için ortalama altın fiyatı 1.690 dolar. Çeyrek ortalamaları 1. Çeyrek için 1.795 dolar, 2. Çeyrek için 1.710 dolar, 3. Çeyrek için 1.630 dolar ve 4. Çeyrek için 1.630 dolar. 2024’te banka, altının 1.600 doların üzerinde dengeleneceğini öngörüyor.

Price, Fed’in önümüzdeki 12 ile 24 ay boyunca faiz oranlarını önemli ölçüde olumlu tutmasını ve ekonomi için olumlu bir büyüme görünümü bekliyor. On göre, insanlar yatırımlarını diğer mallara, özellikle de endüstriyel metallere kaydırmaya başlayacak. Bu bağlamda Price. “Önümüzdeki iki-üç yıl boyunca kesinlikle altın konusunda bir ayıyım,” diyor.

Gümüş ve endüstriyel metaller altından iyi performans gösterecek

Bu görünümün ışığında Liberum, gümüş de dahil olmak üzere endüstriyel metallerin altından daha iyi performans göstereceğini öngörüyor. Bunun bir nedeni ABD Başkanı Joe Biden’ın malzeme yoğun altyapı programı. Price, bu konudaki görüşlerimi şu şekilde açıklıyor:

Altına karşı endüstriyel metaller konusunda daha yapıcıyız. ABD, malzeme yoğun altyapı programını uygulamaya başlıyor. 2020’de Kongre’ye sunduğu ve 2021’de onaylanan Biden onaylı program artık hammaddeleri bir araya getirmeye başlamaları gereken aşamaya geliyor.

Bu büyüklükteki bir program, yetersiz üretim kapasitesi veya fazla olmaması nedeniyle ABD’nin mal ithal etmesini gerektirecek. Price, “Muhtemelen altından biraz parası olan yatırımcıları, bu paranın bir kısmını bakır, alüminyum, nikel ve çinko gibi emtialara çevirmeye teşvik ediyorum…ABD ekonomisine ilişkin yapıcı görüşümüz işe yararsa, gümüşün altından daha iyi performans gösterdiğini kesinlikle görebilirim,” diye ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir