Ankara’da ‘köylü milletin efendisi’

Uzmanlar önümüzdeki yarım yüzyılın en değerli bahislerinden birinin besin olacağında hemfikir. Ülke olarak tarım takviyelerinin yeni farkına vardık. Fakat en kıymetli işimiz Ukrayna’dan kalkan hububat yüklü gemileri saymak.

Oysa Ankara’da “Tarım 4.0” diye bir uygulamaya başlandı. Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, detaylı halde anlattı. Tohum, gübre, mazot, fide takviyesini… Su kaynakları inceleniyormuş. İlçe ilçe… Beş taşınabilir toprak tahlil aygıtı alınmış. Daha evvel Tarsus’ta görmüştük. Artık Başkent’e de gelmiş. Tarlanın başına gidip toprak alıyor, sonra tahlilini yapıyor, bir gün sonra çiftçinin elinde. Ne ekerse daha verimli olacağını öğreniyor.

Yapılan takviyeler boşa gitmesin diye tedbir de alınmış. Bir üreticiye su hortumu mu verildi, hangi parselde kullanacağı öğreniliyor, uydu ve drone ile keşif yapılıyor. Hortumu tarımda kullanıyor mu, yoksa sattı mı? Dayanakları makûs maksatlı kullanan az sayıda kişi de olmuş. Sonraki yıl takviyesi almaya gittiğinde, “Sana geçen yıl verilen tohumu, ekeceğini söylediğin parsele ekmedin. Artık sana tohum veremeyeceğiz” karşılığıyla karşılaşıyor.

Yavaş, seçim periyodunda Ankara’da ziraî, ağaçlandırma, çiçek, ne varsa hepsini Ankaralı üreticiden karşılayacağı kelamını vermişti. Artık orta kaldırımlara ekilen çiçeklerin tamamı Ankara’daki üreticiden alınıyor. Ankara’nın parası, Ankaralıya gidiyor.

Yavaş, kürsüde anlatmaya devam ediyor: “600 küsur milyon TL harcama yaparak Ankaralı çiftçilerin, hayvancılık yapanların 4 milyar 450 milyon TL yarar elde etmelerini sağladık.”

Rakamlar abartılı değil. Buğday farklı, arpa başka…

Gölbaşı’nda 2 bin 700 dönümlük Tarım Yerleşkesi kurulması planlanıyor. Burada her türlü eğitim, tohum üretimi ve AR-GE yapılacak.

Sulu tarım yapılabilmesi için atıl vaziyetteki altyapı onarılıyor, yeni alanların suyla buluşması için çalışmalar yapılıyor.

Son nokta ise günümüze pek uygun. Yeni bir taşınabilir uygulama geliştiriliyor. Bu uygulama ile çiftçiler don, kuraklık üzere gelişmelerden evvelce haberdar edilecek. Su göletlerindeki su ölçüsü ölçülecek ve çiftçilere ona nazaran ekim yapmaları, su gereksinmesinin nasıl eşit kullanılacağı yeniden uygulama üzerinden bildirilecek.

Kırsal Kalkınma ünitesindeki yetkililer ile Ankara’nın çiftçileri uygulama üzerinden haberleşecek, irtibat sağlayacak. Bunun ismi da “Tarım 4.0” olarak konuluyor.

Yavaş’ın sunum yaptığı salonda çiftçiler de gelmişti. Bu tıp tanıtım toplantılarına sanırız birinci kere katıldılar. Çiftçiler, nasırlı elleriyle Yavaş’ı verdiği her örnekte alkışladılar.

Mansur Yavaş kelamını tutuyor, “Ankaralı köylüler milletin efendisi” olma yolundalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.