Ankara’da minarenin üzerine devrildiği binadaki 6 daire de hasar görmüş

Ankara’da dün akşam fırtına nedeniyle minarenin üzerine yıkıldığı 2 katlı binadaki 6 dairenin tamamının hasar gördüğü tespit edildi.

Olay, dün saat 16.30 sıralarında Örnek Mahallesi İçli Sokak’ta meydana geldi. Örnek Ulu Cami’nin minaresi, fırtına nedeniyle tadilat halindeki 2 katlı binanın üzerine devrildi. Apartmanın balkon ve duvarlarında hasar oluştu, önünde heyeti inşaat iskelesi yıkıldı.

Bölgede çalışma başlatan itfaiye takımları, binayla ilgili içerisinde hasar tespitinin de bulunduğu ‘Diğer Hizmetler Raporu’nu hazırladı.

İtfaiyenin raporunda, yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki minarenin fırtına nedeniyle binanın üzerine yıkıldığı, cami avlusu altında bulunan tuvalet ve abdesthane tavanının çöktüğü belirtildi.

Olayda, binadaki 1 ve 2 numaralı dairenin mutfak duvarının içe hakikat patladığı, öteki dairelerin ise balkon, cam ve kapılarında hasar oluştuğu kaydedildi.

“RESMEN MAHŞER ÜZERE OLDU”

Öte yandan binadan tahliye dilen 34 bireyden kimileri, gidecek yerleri olmaması nedeniyle bugün sabah saatlerinde tekrar meskenlerine girdi. Apartmanda yaşayan Aynur Çetin, şunları söyledi:

* “Dün çok makus bir olay yaşadık. Apartmanın tadilat işi vardı. Dün birdenbire çıkan fırtınadan ötürü yan caminin minaresi zirvemize düştü. Canımızı son anda kurtardık. Burası resmen mahşer üzere oldu. Herkes çığlık atıyordu, çabucak apartmanı tahliye ettik.

* Daha sonra AFAD ve öbür takımlar geldi. Onlar binadan çıkışımızı denetimli formda sağladılar. Sabaha kadar dışarıda bekledik. Bu minarenin yıkılacağı muhakkaktı. Gece binaya kimseyi almadılar.

* Gündüz de bir müddet içeri girilmedi. Sabah 9’dan beri çalışma devam ediyor. Gidecek yerimiz olmadığı için kapının önü de açılınca binaya girdik.” DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.