Aysel Tuğluk hakkında tahliye kararı

Kocaeli 1 No’lu F Tipi’nde Aralık 2016’dan beri tutuklu olan, bir müddettir demans teşhisi konulması nedeniyle tahliyesi talep edilen eski HDP Eş Genel Lideri Aysel Tuğluk hakkında tahliye kararı verildi. Avukat Cahit Kırkazak, Tuğluk’un diğer bir belgeden hükümlü olması nedeniyle tutukluluğunun devam edeceğini belirtti.

Tahliye kararını, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “2016’dan beri Kandıra F Tipi Cezaevinde bulunan ve 2021’de demans teşhisi koyulan meslektaşım, siyasetçi #AyselTuğluk hakkında nihayet tahliye kararı verildi. O’nun nezdinde ağır hasta tutukluların derhal tahliye edilmesi gerekmektedir” kelamlarıyla duyurdu.

Gece yayınlanan kararda, “… Sanık Aysel Tuğluk’un sorgusunun yapılmış olması ve bu basamakta isimli denetim kararlarının kâfi olacağı anlaşılmakla hakkında CMK’nun 109/3-a unsuru uyarınca yurt dışına çıkamamak isimli denetim önlemi uygulanarak tahliyesine, öteki bir kabahatten tutuklu yahut hükümlü olmadığı takdirde derhal salıverilmesi için bulunduğu ceza infaz kurumu müzekkere yazılmasına…” sözleri kullanıldı.

TUTUKLULUK HALİ SÜRECEK

Avukat Cahit Kırkazak, “#KobaniKumpasDavasında yargılanan Aysel Tuğluk tahliyesine karar verildi. Lakin #AyselTuğluk hala öbür bir belgede hükümlü olduğu için maalesef mahpus hali şimdilik devam edecek #AyselTuğlukİçinAdalet” açıklamasını yaptı.

Editör Notu: Yazıdaki yazım kusurları ve sözler değişiklik yapılmadan aktarılmıştır. Yazım kusurları yazının sahibine aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.