Bakan özer: Tüm vatandaşlarımızın matematik öğrenmeye gereksinimi var

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Mogan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde düzenlenen Matematik Dijital Eğitim Platformu tanıtım merasimine katıldı. Burada bir konuşma gerçekleştiren Özer, Bakanlık olarak eksik oldukları istikametleri tespit ederek maksatlarına adım adım ilerleyeceklerini söyledi.

Okul öncesi eğitimin bir ülkedeki nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi noktasında en değerli eğitim ünitesi olduğunu kaydeden Özer, “Okul öncesi eğitim bu ülkenin en erişimin istenilen seviyede olmadığı bir eğitim kademesine karşılık geliyordu. Dedik ki ‘okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarını artıracağız’. Zira okul öncesi eğitime erişim, eğitimde fırsat eşitliğinin anahtarıdır. Okullar ortası muvaffakiyet farkını azaltmanın da en kalıcı tahlilidir. Tıpkı vakitte bir ülkenin nitelikli insan kaynağı yetiştirmesindeki en kıymetli eğitim birimidir” dedi.

“10 AYDA BİN 210 BAĞIMSIZ ANAOKULU AÇTIK”

Bakan Özer, şöyle devam etti:

“Bugün prestijiyle bin 210 bağımsız anaokulunu hizmete açtık. Bakanlığımızın son 30 yıldaki bağımsız anaokulu açma performansına baktığınız vakit yıllık 50 ila 70 ortasında sürüyor. 10 ayda bin 210 lakin yılın sonuna kadar 3 bin adedini tamamlayacağız. Planlamamız, bütçemiz pek düzgün bir formda devam ediyor ve bunların bin tanesi İstanbul’da olacak. Zira İstanbul okul öncesinde en mağdur olan yerdi.”
Mesleksel eğitim merkezi sisteminde 658 bin çırak ve kalfaya ulaşıldığını bildiren Bakan Özer, Türkçe, matematik ve yabancı lisan konusuna değer verdiklerini tabir etti.

“TÜM VATANDAŞLARIMIZIN MATEMATİK ÖĞRENMEYE MUHTAÇLIĞI VAR” 

Matematiğin herkese lazım olduğunu lisana getiren Özer, “Tüm vatandaşlarımızın matematik öğrenmeye muhtaçlığı var. Zira matematik, hayatı anlamanın, hayatın içindeki bâtın bilgileri okuyabilmenin ve rasyonel bir halde geleceğe projeksiyon yapabilmenin en değerli enstrümanı. Matematik hepimiz için vazgeçilmezdir. Bilhassa 21’inci yüzyılın mesleklerindeki süratli kırılmalar, dönüşümler ve yeni maharet taleplerinde üç maharet öne çıkmakta. Türkçe, matematik ve yabancı dil” dedi.

“YAZ OKULLARINI ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRARAK AÇMAYA DEVAM EDECEĞİZ” 

Eğitimde matematikle ilgili yaşanan sorunların en kısa müddette çözülmesi için adım attıklarını hatırlatan Bakan Özer, bu hususta muvaffakiyete ulaşılacağı iletisini vererek şunları aktardı:
“Bunun birinci adımını yaz okullarıyla başlattık. Bu yaz öğrencileri, çocukları yalnız bırakmadık ve bilim-sanat merkezlerinde bilim ve sanat yaz okulları. Matematik seferberliği çerçevesinde dördüncü sınıftan 12’nci sınıfa kadar matematik yaz okulları. Yabancı lisan önceliği odağından ötürü dört ve 12’nci sınıflar ortası tüm öğrencilerimizin fiyatsız olarak yararlandığı İngilizce yaz okullarını açtık. Yaklaşık bir milyon çocuğumuz bu kurslardan yararlandı. Aslında Ulusal Eğitim Bakanlığının girmekte gecikmiş olduğu bir alan olduğunu gördük. Alandan aldığımız geri beslemelerle önümüzdeki yazlarda, her tatilde vatandaşlarımızın gittiği her noktada fiyatsız olarak ulaşabildiği yaz okullarını çeşitliliğini artırarak açmaya devam edeceğiz.”
Bakan Özer, Matematik Dijital Eğitim Platformunun bir başlangıç olduğunu, daima yenilenerek daha uygun duruma getirileceği bildirisini verdi.
Programa Bakan Özer’in yanı sıra AK Parti Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Ali İhsan Arslan ve Lütfiye Selva Çam, MHP Ankara Milletvekili ve Genel Lider Yardımcısı Mevlüt Karakaya, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Ortaöğretim Genel Müdürü Halil Topçu, Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, okul yöneticileri, öğretmenler ve davetliler de katıldı.

PLATFORMA DAİR BİLGİ

Matematik Dijital Eğitim Platformuyla, öğretim programına bağlı olmadan matematiğe animasyonlar, görüntüler ve etkileşimli içeriklerle kaynak sunarak matematiğin keşif süreçlerini desteklemek, sınıfta öğrenilenleri dijital oyunlarla eğlenerek, öğrencilerin matematik eğitimini pekiştirmesini sağlamak amaçlanıyor. Ayrıyeten okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise matematik öğretmenlerinin sınıf içi uygulamalarını desteklemek üzere gereç uygulama örneklerine platformda yer veriliyor.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.