Başkanlık konutunu ateşe verdiler: Sri Lanka Devlet Lideri 13 Temmuz’da istifa etmeyi kabul etti

Sri Lanka Meclis Lideri Mahinda Yapa Abeywardena, yaptığı açıklamada, Rajapaksa’nın 13 Temmuz’da istifa etmeyi kabul ettiğini duyurdu.

Başbakan Ranil Wickremesingh da istifa etmeye hazır olduğunu bildirmişti.

Geniş kapsamlı hükümet aksisi protesto düzenlenen Sri Lanka’da Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamada, ülkedeki siyasi parti önderlerinin iştirakiyle parlamentoda acil bir oturum düzenlendiği belirtilmişti.

Açıklamada, önderlerin Devlet Lideri Rajapaksa ve Başbakan Wickremesingh’in istifasını istediği kaydedilmişti.

Wickremesingh’in önderlere, istifaya ve yeni bir hükümete yol açmaya hazır olduğunu söylediği aktarılmıştı.

İHA
Sri Lanka Devlet Lideri Rajapaksa 13 Temmuz’da istifa etmeyi kabul etti.

BAŞBAKANLIK KONUTUNU ATEŞE VERDİLER

Wickremesingh’in istifaya hazır olduğunu söylemesinden birkaç saat sonra göstericiler Başbakanlık konutuna girip binayı ateşe vermişti.

PROTESTOLAR DÜZENLENİYOR

Ülke genelinden binlerce kişinin iştirakiyle geniş çaplı hükümet tersi protestolar düzenleniyor.

Protestocular, Devlet Lideri Rajapaksa’nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke etrafındaki barikatları aşarak konut ve ofise girmişti.

Yerleşkeye girilmesinin akabinde Rajapaksa’nın yerleşkeden ayrıldığı ve inançlı bir yere götürüldüğü ileri sürülmüştü.

İHA

SRİ LANKA’DAKİ DURUM

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını ağırlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi’nin etrafında 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler vazifeye çağrılmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.