Başkent ve mega kentten dünya ulaşımına iki eser

İstanbul Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı ve Ankara AKM-Gar-Kızılay metro hattı hizmete açıldı. Metro istasyonlarındaki tasarımlar ise Outdoor Factory imzasını taşıdı.

Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen bu projelerin yakın zamanda birçok metro hattında uygulanması planlanıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın koordinasyonuyla İstanbul ve Ankara ulaşımına iki proje daha hayat geçirildi. İstanbul’da açılan Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı ve Ankara’da AKM-Gar-Kızılay metro hattı açıldı.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı tören ile hizmete açıldı.

“Her şehre bir şehir hastanesi” konseptinden yola çıkılarak planlanan, Türkiye’deki tüm şehir hastanelerinin simgelendiği metro istasyonu bir kent meydanı olarak kurgulandı. Proje şehir hastanelerinin bulunduğu bölgelerde yetişen ağaçlarla betimlendi.

Türkiye’nin ve dünyanın pek çok noktasında anıt, müze, tema park ve şehir mimarisi gibi konsept projeler tasarlayan ve hayata geçiren Outdoor Factory’nin üstlendiği bu projenin tasarımları dikkat çekti.

METRO TASARIMI

Ankaralıların hizmetine sunulan AKM-Gar-Kızılay Metro Hattının açılışı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Outdoor Factory imzası taşıyan metro istasyonunun simgeleri ise dikkat çekti. Türkiy’nin ulaştırma alanında gerçekleştirdiği projelerinin işlendiği projede, 1860’tan bugüne Türkiye’deki ulaştırma ve raylı sistemlerin kronolojik sıralaması sanatsal boyamalar ve illüstrasyonlarla betimlendi.

Metro hattının uzunluğu 3,3 km olduğu söylenirken hattın günde 600 bin yolcuya hizmet vereceği kaydedildi.

İstanbul ve Ankara metro projelerinin Türkiye’de bir ilk olduğuna vurgu yapan Outdoor Factory Yönetim Kurulu Başkanı Toygar Yedigöz, “Bugüne kadar Türkiye’de ve dünyanın çeşitli noktalarında şehirlere kimlik kazandıran, kentlere aidiyet duygusunu aşılayan ve kültürel mirasları anlatan birçok projeye imza attık. Hayata geçirdiğimiz her tasarımın bir hikayesi olması bizim için çok kıymetli. Burada da amacımız metro istasyonlarını stresli, kasvetli ve hızlı geçiş alanları olmaktan çıkarıp insanların içinde olmaktan keyif aldığı, göz alıcı güzellikte tasarlanmış bir tarih ve sanat alanına dönüştürmekti. İstanbul ve Ankara projeleri ile ses getiren bir başlangıç yaptık. Bir ilk olan bu projeye benzer alanlarda yenilerini çok yakında ekleyeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir