Bayram yoğunluğu yaşanan kıyıda ‘izmarit’ kirliliği: ‘Metrekarede 50-100 ortasında…’

Bayram tatilinde on binlerce yerli ve yabancı turistin güneşlenip, denize girdiği Konyaaltı Kıyısı’nda yere atılan izmaritlerin yoğunluğu dikkati çekti. Kumsalda söndürülüp, çakıl taşları ortasına bırakılan izmaritler, kirliliğe neden oldu.

Söndürüldükten sonra çakıl taşıyla üstü kapatılarak gizlenmeye çalışılan, kıyıda rastgele atılan izmaritler ile kuru yemiş kabukları etraf kirliliğine yol açtı. Kirlilik, makus imaj oluşturdu.

METREKAREDE 50-100 ARASINDA’

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Eserleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Konyaaltı Kıyısı’na gelen kimi tatilcilerin atıklarını plajda bıraktığına vurgu yaparak, “En çok izmarite rastlanıyor. Metrekarede 50-100 ortasında izmarite rastlamak mümkün. Kıyıya atılan izmaritler görsel kirliliğin yanı sıra etraf kirliliği oluşturuyor. Atılan izmaritlerin sıhhate da ziyanı var” dedi.

‘MİKROPLASTİK KİRLİLİK VE KİMYASALLAR DENİZE YAYILIYOR’

İzmaritin uzun yıllar çözülmeden tabiatta kaldığını kaydeden Gökoğlu, “Sigara izmaritleri güneşten parçalanıp, kış aylarında yağış, fırtına ve dalgayla denize ulaşıp, mikroplastik kirliliğe neden oluyor. Vakit zaman dalışlarımızda tabanda dağılan izmaritleri görüyoruz. İçilip atılan izmarit içerisindeki kimyasallar da denize yayılıyor. İzmaritlerin deniz kirliliğindeki hissesi küçük de olsa belli kirlenmeye sebep oluyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.