Bilim insanları: Şarküteri eserleri kansere sebep oluyor

Fransız yetkililer, şarküteri eserlerinde kullanılan materyallerle kanser ortasında bir bağ olduğunu kabul etti.

Fransız sıhhat denetleme kuruluşları ve uzmanlar, işlenmiş etlerde kullanılan nitrat ile kolon kanseri ortasında bir bağ bulunduğunu doğruladı.

Fransız ulusal besin güvenliği kurumu Anses, yapılan incelemeler ve geçmişte yapılan araştırmaları inceleyerek bu sonuca vardıklarını duyurdu.

Anses tarafından yapılan açıklamada, “Gıdalarda kullanılan nitrat tüketiminin azaltılmasını tavsiye ediyoruz” denildi. Birçok besin eserinde kullanılan nitrat, eserlerin raf ömrünü uzatmak ve tadını geliştirmek için bilhassa şarküteri eserlerinde kullanılıyor.

Dünyanın en büyük şarküteri eserleri üreticisi olarak bilinen Fransa’da bu karar şaşkınlık yarattı. Fransa hükümetti bu yıl içinde nitrat çeşidi eserlerin kullanımının kısıtlanacağı bir hareket planı yapacaklarını duyurdu.

Fransa Sıhhat Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı’nın ortak açıklamasında, “Bu büsbütün gereksiz eserlerin kısıtlanmasını engelliyor. Kullanılan bu eserlerin tüketicinin  sıhhatini düşünecek biçimde azaltılması gerekiyor” denildi.

2015 yılında Dünya Sıhhat Örgütü de benzeri bir araştırma yapmış ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Dünya Sıhhat Örgütü işlenmiş etlerde kanserojen bulunduğunu tespit etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.