Boru sınırları SCADA’ya emanet

Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal ‘Veri Tabanlı Denetim ve Gözetleme Sistemi’ (SCADA) ile hem doğal gaz hem de petrol boru sınırlarının güvenliği denetim altında tutuluyor. BOTAŞ’ın, 2021 yılının ekim ayında devreye aldığı sistem ile 300’ü bulan hırsızlık ve kaçakçılık sayısı o tarihten itibaren sıfırı gördü.

FİBER OPTİK ALGILAMA SİSTEMİ

Petrol ve doğal gaz boru sınırlarının güvenliği için yerli ve ulusal, bilgi tabanlı denetim ve gözetleme sistemi olan SCADA ile 300’ü bulan hırsızlık ve kaçakçılık sayısı, 2021 yılı itibariyle sıfırda kaldı. Bunun yanı sıra 12 hırsızlık hadisesinin da sonuçlanması önlendi. BOTAŞ’ın fiber optik algılama sistemi ve boru çizgileri güvenliği projesinin meyvesi olarak görülen SCADA, Savunma Sanayi Başkanlığı, ASELSAN ve HAVELSAN iş birliği ile en son teknolojiler kullanılarak geliştirildi. Sistem sayesinde güç arz güvenliği sağlanıyor.

SİSTEM YAYGINLAŞIYOR

SCADA Sistemi; Türkiye’nin petrol muhtaçlığı için kritik ehemmiyete sahip, 650 km uzunluğunda, 4 pompa istasyonu ve 26 vana istasyonu bulunan Batman Dörtyol Petrol Boru Çizgisi üzerinde faal olarak kullanılıyor. Bu akıllı sistem sayesinde boru sınırlarında beklenmedik rastgele bir gelişme sensörler tarafından algılanıp, fiber optik kablolarla merkeze iletiliyor. Bu kontrol ise ASELSAN tarafından geliştirilen uzak idare ünitesi ekipmanları sayesinde her türlü bilgi BOTAŞ’ın merkezinde toplanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.