CHP’den İBB’nin sattığı çocuk kitabındaki rezil satırlara savunma

İBB Meclisi temmuz ayı birinci oturumu, Saraçhane’deki başkanlık binasında Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında gerçekleştirildi.

AK Partili Meclis Üyesi Şeyma Aktaa, İBB’ye ilişkin İstanbul Kitapçısı’nda satılan ve yansılar üzerine 7’si muzır yayın ilan edilen “Çıtır Çıtır İdeoloji Serisi” kitaplarıyla ilgili Başkanlık makamına soru önergesi verdi.

“KİTAPLARI NASIL SEÇİYORSUNUZ?”

Kitaplarda çiftler ortasındaki temasın ve çocuk tacizinin açıkça anlatıldığını tabir eden Aktaa, “Kitap, Dilek İmamoğlu’nun da bulunduğu görüntüde tavsiye ediliyor. Kitapları incelediğinizde isyan ettiren tahliller ortaya çıkıyor. Şikayetler üzerine serinin 7 kitabı muzır yayın ilan edildi. İstanbul Kitapçısı’nda satılan kitapların seçimini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?” tabirlerini kullandı.

Çocuk yayıncılığı konusunda çok hassas hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Aktaa, ”CHP’li İBB idaresinin topluma ideolojik iletiler vermek için İstanbul Kitapçısı’nı kullandığını ve toplumun hassasiyetlerini görmezden geldiğini’‘ söyledi.

“PİS ELLERİNİZİ EVLATLARIMIZDAN ÇEKİN”

Kitap serisinin tanıtımını yapan Dilek İmamoğlu’nun kitabı okuduğuna inanmak istemediğini belirten Aktaa, “Okumadan bu reklamı yaptığını ve çocuğuna da okutmadığını düşünüyorum. Bilhassa bu kitap seçilmediyse ve içerik hakkında bilgisi yok ise bir açıklama yapmasını beklerdik. Anlaşılan bundan sonra İstanbul Kitapçısı’ndan çocuklarına kitap alacak ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor.” diye konuştu.

“Pis ellerinizi evlatlarımızdan çekin” diyen Aktaa, soru önergesinin akabinde kitaptaki görsellerin yer aldığı kağıtları CHP’li meclis üyelerinin masalarına bıraktı.

CHP’li meclis üyeleri reaksiyon gösterirken, oturumu yöneten Okul, Aktaa’yı yerine oturması konusunda uyardı.

CHP’Lİ ÜYE KİTABI SAVUNDU

Aktaa’nın konuşmasının akabinde CHP Kümesi ismine konuşan Meclis Üyesi Fidan Aslan Eroğlu, kimsenin çocuklarının yanlış şeylere maruz kalmasını istemediğini belirterek, kitapların, çocukların bu tip durumlara maruz kaldıklarında nasıl davranacağını öğretmeyi amaçladığını savundu.

Kitapla ilgili uzman bir psikoloğa ilişkin olduğunu söylediği görüşleri aktaran Eroğlu, şöyle konuştu:

“Fransız müellifin kitabında çocuğun büyüme sorunları anlatılıyor. Sapkın durumlar konusunda çocukların gözünü açmaya çalışıyor. 4, 5, 6. sınıf çocuklarının soyut marifetleri gelişmediğinden kendilerini koruyabilmeleri için somut ve kolay anlatılması gerek. Taciz olayını ve nasıl korunacağını imalarla, soyut tabirlerle anlaması mümkün değil. ‘Burnunu karıştırma’ demek üzere ‘Cinsel organına dokundurma’ kuralının en kolay halde anlatılması gerek.”

Tartışmaların akabinde soru önergesi oy çokluğuyla Başkanlık makamına havale edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.