CHP’li Ayhan Barut açıkladı, Hindistan’dan 55 bin ton buğday ithal edildi: ‘Hastalık taşıyor’

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, AKP iktidarının Hindistan’dan buğday ithal edildiğini yalanladığını, lakin özel bir şirketin bu ülkeden 55 bin ton buğday ithal ettiğini açıkladı. Kelam konusu ithalatın evrakını paylaşan Barut, “Üstelik buğdayın da ‘Hint sürmesi’ ismi altında hastalıklı olduğu söyleniyor. Bu hastalıklı ithal buğdayı derhal geri gönderin. Kendi üreticimizi destekleyin” dedi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Çukurova bölgesinde bir buğday tarlasında açıklama yaptı. Daha evvel Hindistan’dan buğday ithal edildiğini söylediklerini, lakin AKP iktidarının yalanladığını kaydeden Barut, ithalata ait bir evrak paylaştı.

“ÖZEL ŞİRKET 55 BİN TON BUĞDAY İTHAL ETTİ”

Bu dokümana nazaran Ceyhan’da özel bir şirketin limanında Hindistan’dan ithal edilen 55 bin ton buğday yüklü geminin boşaltma süreci için beklediğini kaydeden Barut, bu buğdayın da hastalık taşıdığı tezlerinin bulunduğunu söyledi. Barut, şöyle konuştu:

“AKP iktidarının söylemiş olduğu bu palavradan sanki yüzü hiç kızarmıyor mu? Hasat vaktini yaşamak isteyen çiftçimize nasıl hesap verecek? Üstelik limanda indirilmeyi bekleyen bu buğdayın da ‘Hint sürmesi’ ismi altında hastalıklı olduğu söyleniyor. Şayet varsa bu bulaşıcı bir hastalıktır. Yönetmeliğe nazaran de ülkesine derhal geri göndermesi gerekmektedir. TMO yerine özel bir şirketin aracılığıyla ithalat yaptırılmış olması hiçbir şeyi değiştirmez. Sonuçta bu ülkeye 55 bin ton buğday ithalatı yapılmıştır. Buradaki iç üretimimize en büyük darbedir, en büyük haksızlıktır. Bu hastalıklı ithal buğdayı derhal geri gönderin. Kendi üreticimizi destekleyin.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.