CHP’li Özgür Karabat’tan Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’na istifa daveti

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon kestirimi yüzde 42’den yüzde 60’a yükseltti CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu’nu istifaya davet etti.

Enflasyon iddiası hakkında da açıklama yapan Şahap Kavcıoğlu “2022 sonunda yüzde 60.4, 2023 sonunda yüzde 19.2 ve 2024 sonunda yüzde 8.8 olarak güncelledik” tabirlerini kullandı. Bu açıklamaya nazaran 2022 yıl sonu yüzde 42 olan enflasyon kestirimi yüzde 60’a yükselmiş oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat TELE1’e yaptığı manzaralı ve yazılı açıklamada Kavcıoğlu’nu istifaya davet etti. Karabat açıklamasında “Kavcıoğlu’nun enflasyon iddiasında 4 ayda 17,6 puanlık sapma oldu. Kavcıoğlu derhal vazifesinden istifa etmelidir. Yerine, AKP’ye değil milletine hizmet edecek liyakatli bir isim geçmelidir” dedi.

Özgür Karabat, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“DERHAL İSTİFA ETMELİDİR”

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu, AKP’nin savrulan iktisat siyasetini tekrar gözler önüne serdi. Kavcıoğlu, Nisan ayında yıl sonu enflasyonunu yüzde 42,8’e düşürme kelamı vermişti. Artık ise yılsonu enflasyon iddiasını yüzde 60,4’e yükseltti. Kavcıoğlu’nun enflasyon varsayımında 4 ayda 17,6 puanlık sapma oldu. Kavcıoğlu derhal misyonundan istifa etmelidir. Yerine, AKP’ye değil milletine hizmet edecek liyakatli bir isim geçmelidir.

“BUNUN SEBEBİ BECERİKSİZLİKTİR”

Esas vazifesi fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası’nın düştüğü durum içler acısıdır. Para siyasetlerini fonksiyonsuz hale getiren Kavcıoğlu, AKP’nin bilinçsiz piyasa oyunlarına koskoca kurumu alet etmiştir.

Kavcıoğlu misyona geldiğinden bu yana Türk Lirası’ndaki bedel kaybı ve enflasyon katlanarak artmıştır. 4 ayda yüzde 17,6 puanlık sapma oluyorsa, bunun sebebi beceriksizliktir. Ve acı olan şudur ki, 17,6 puanlık sapmayı güya 1-2 puanmış üzere çok rahat bir formda anlatmıştır. Enflasyondaki her artış, çalışanın, işçinin, memurun, emeklinin sofrasından kısmasına, yoksulluğunun artmasına neden oluyor. Kavcıoğlu da birebir Hazine Bakanı Nureddin Nebati üzere bu durumun başta gelen sorumlularındandır.

“TSUNAMİ ÜZERİMİZE GELİYOR”

Önümüzdeki aylarda bu maksadı yeniden revize edecekler. Göreceksiniz, yıl sonunda resmi enflasyon bile 3 hanelere dayanacaktır. Güç ve emtia fiyatları artarken, ABD ve Avrupa Birliği merkez bankaları arka arda faiz silahını kullanırken, bizim ne para siyasetimiz ne de bir iktisat planımız bulunuyor. Birkaç aya kalmaz tsunami üzere üzerimize yeni bir kur şoku geleceğe benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.