CHP‘li Torun: Ceyhan’da FETÖ taktiği uygulanıyor, uydurma kanıt yarattılar

ANKARA – CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, “rüşvet” teziyle yargılanan CHP’li eski Ceyhan Belediye Lideri Kadir Aydın’ın davasına ait açıklama yaptı. Aydar hakkında devam eden yargılamanın “skandallar zincirine” dönüştüğünü belirten CHP’li Torun, Kadir Aydar aleyhinde kanıt olarak sunulan görüşme kayıtlarının yazıya dökülürken değiştirildiğini ve bunun mahkemede ispat edildiğini söyledi.

Torun, “Kadir Aydar’ın aylarca tutuklu kalmasına neden olan tapelerin uydurma olduğu ortaya çıktı. Belediye liderimize karşı bu yapılan açık bir FETÖ taktiğidir” diye konuştu.

‘SAHTE KANIT ORTAYA ÇIKTI’

CHP Mahallî İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Torun, bahse ait yaptığı yazılı açıklamada, “Seçilmiş Ceyhan Belediye Liderimiz Kadir Aydar hakkında yaklaşık iki yıl evvel başlatılan hukuksuz süreç, gelinen basamakta bir skandallar zincirine dönüşmüştür. Şu ana kadar, hakkındaki argümanların hiçbiri ispatlanamayan liderimizin ceza almasını sağlamak için her yola başvurulmuş, işin ucu uydurma kanıt yaratmaya kadar götürülmüştür” dedi.

CHP’li Aydar’ın tutuklu kalmasına neden olan, iki kişi ortasındaki telefon görüşmesi kaydının yazıya dökülürken tahrif edildiğinin yargı evresinde ortaya çıktığını söyleyen Torun kelamlarını şöyle sürdürdü: “İki kişi ortasında bir borç probleminin konuşulduğu kelam konusu görüşme kaydının liderimiz ile hiçbir ilişkisi olmamasına karşın, güya irtibatlıymış üzere gösteren uydurma bir kanıt yaratılmıştır. Liderimiz bu uydurma kanıt nedeniyle aylarca mahpusta kalmıştır. Bu kaydın uydurma olduğu mahkeme huzurunda tapelerin dinlenmesi sonucunda belirlenmiş, jandarma kriminal incelemesiyle de gerçek görüşme içeriği ortaya çıkarılmıştır.”

‘FETÖ TAKTİKLERİNE BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Belediye liderlerine yönelik yapılan durumu “FETÖ taktiği” olarak niteleyen Torun, “Birileri hala FETÖ taktiği ile prestij cellatlığı, iftira ile mahkûmiyet yargılaması yapmak istemektedir” dedi. Torun kelamlarını şöyle sürdürdü: “Devlet içinde FETÖ’cü arayanların evvel aynaya bakması gerektiği bu davayla bir sefer daha ortaya çıkmıştır. Lakin biz bu FETÖ taktiklerine boyun eğmeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak liderimizin yanındayız. Liderimize karşı bu zulmü yapanlar, bağımsız ve tarafsız yargı önünde kesinlikle hesap verecektir. Davanın sonuna kadar takipçisi olacak ve asla peşini bırakmayacağız.”

NE OLMUŞTU?

31 Mart 2019 seçimlerinde Adana Ceyhan’da belediye lideri seçilen Kadir Aydar’ın mazbatası bir yıl sonra “sabıka kaydının bulunması” gerekçesiyle yüksek Seçim Heyeti (YSK) tarafından iptal edilmişti. Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen “rüşvet soruşturması” kapsamında 2020’de çok sayıda şahısla gözaltına alınan Aydar, altı ayın akabinde tahliye edilmiş ve tutuksuz yargılanmaya başlamıştı. (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.