Devleri reddetti borsaya açılıyor

Demir-çelik kesiminin profil segmentinde faaliyet gösteren, Türkiye’nin en büyük 102. şirketi Kocaer Çelik, borsaya açılmak için gün sayıyor. Bir taraftan paylarının yüzde 20’sini halka açmak için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) müsaade bekleyen şirket, başka taraftan yeni yatırım için kolları sıvadı.

533 MİLYON DOLAR CİRO

Kocaer Çelik Lider Vekili Orhan Timurhan ve Genel Müdür Tolga Demirkıran’la birlikte şirketin maksatları hakkında açıklamalar yapan İdare Heyeti Lideri Hakan Kocaer, yıllık 800 bin ton kapasiteli 3 çelik profil ile 1 galvaniz fabrikasına sahip olduklarını söyledi. Kocaer, mart sonu prestijiyle yıllık 533 milyon dolar ciroya ulaştıklarını, tıpkı periyotta 393 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini tabir eden Kocaer, 6 kıtada 140 ülkeye ihracat yaptıklarını lisana getirdi.

Hakan Kocaer

12 binin üzerinde 60 farklı kalitede eser çeşitliliğine sahip olduklarını vurgulayan Kocaer, toplam üretim içindeki katma pahalı eser oranının yüzde 40’larda olduğunu, bunu 2022 sonunda yüzde 50’ye, 2024’te de yüzde 75’e çıkacaklarını söyledi. Kocaer, “Bunun için 1 fabrikayı söküp 2 yeni tesis yapacağız. Bunun için 20 milyon dolar harcayacağız. Bir tarım makinasının kıymetli bir kesimini birinci kere bu tesislerde üreteceğiz. Bizim üreteceğim kesim daha düşük maliyetli ve daha sağlam olacak. Bu özelliği ile dünyada birinci olma özelliğine sahip” dedi.

GES VE RES’E 10 MİLYON DOLAR

Enerji muhtaçlığının yüzde 30’unu bir fabrikanın üzerine kurdukları güneş gücü panelleri ile sağladıklarını kaydeden Kocaer, güç maliyetlerini düşürmek için daha fazla yatırım yapacaklarını tabir etti. Güç gereksiniminin tamamını yenilenebilir kaynaklardan karşılanması için çalışma başlattıklarını tabir eden Kocaer, “Çatı GES’lerle aracılığı ile 13 milyon kWh’lık güç üretiyoruz. Bu yıl içinde 15 milyon kWh güce sahip arazi GES ile 15 kWh’lık rüzgâr gücü santrali (RES) projesini hayata geçireceğiz. Bu yatırım için de 10 milyon dolar harcayacağız” diye konuştu.

ÇALIŞANLARA ZAM

Hakan Kocaer, şirketi büyütmek için halka arzın yanı sıra iştiraki da düşündüklerini söyledi. Dünyanın önde gelen 2 büyük şirketiyle iştirak görüşmeleri yaptıklarını kaydeden Kocaer, “Bir şirket, paylarımızın yüzde 51’ini oburu de yüzde 80’ini istedi. Bir manada idare elimizden gidecekti. Bu talepleri reddettik. Zira bu şirkette çalışanların alın teri var. Şirketi yabancılara satmak çalışanlara ihanet olurdu. Biz de borsaya açılmaya karar verdik” dedi. Şirkette en düşük maaşın 6 bin lira olduğunu kaydeden Kocaer, enflasyon karşısında alım gücü düşen çalışanlara temmuz ayında yeterli bir artırım yapmayı planladıklarını vurguladı.

Ciro değil kâr yarışı yapılmalı

Hakan Kocaer, İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesine itiraz etti. Kocaer, “Bence bu yanlış. Dünyada değerli olan yüksek katma pahalı eser üretmek ve yüksek kârlılıktır. Zira kârlılık arttıkça yatırımlarınızı büyütürsünüz. ‘İSO Kârlılıkta 500’ listesi hazırlanmalı. Ciro değil kâr yarışı yapılmalı” teklifinde bulundu.

Müşteri eseri ayağına istiyor

Hakan Kocaer, İngiltere’de MyMetal LTD isminde kurdukları şirketle bu ülkeye değerli ölçüde ihracat yaptıklarını söyledi. Bu örnekten yola çıkarak Avrupa ve Amerika kıtasında 5 yeni şirket daha kurmak için harekete geçtiklerini kaydeden Kocaer, “Bu şirketler satın almak biçiminde de olabilir. Zira, dünyada birtakım ülkelerde ‘ürünler ayağıma gelsin 100 dolar kıymetli da olsun’ niyeti hâkim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.