Doğal gaz bir yıl ücretsiz

Gülden Çoktan – Karadeniz Doğal Gazını Devreye Alma Töreni, dün akşam Zonguldak Filyos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı. Programa TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de katıldı. Erdoğan, törende Filyos’ta ülkenin iki bayramın bir arada kutlandığını belirterek “Birisi Ramazan Bayramı’dır. İkinci bayramımız ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda, tarihi bir adım olan Karadeniz gazının devreye alınmasıdır” dedi. Erdoğan, şunları ifade etti:

710 MİLYAR KÜP REZERV: Bu projenin ilk adımını 2020 yılının Ağustos’unda Sakarya gaz sahasında Fatih gemimizin vurduğu sondajla atmıştık. Tuna 1 kuyusundaki bu sondajın ön verileri bize sahada 320 milyar metreküplük rezerv olduğunu göstermişti. Ardından ilave sondajlarla bu rakam 405 milyar metreküpe yükseldi. Fatih sondaj gemimize, Kanuni gemimizin de katılmasıyla genişleyen çalışmalar sonucunda rezerv miktarımız 540 milyar metre küpe çıktı. Yavuz gemimizin de sondaj filomuza katılmasının ardından Sakarya sahamızdaki gaz miktarı 652 milyar metreküp olarak tescillendi. Bir diğer saha olan Çaycuma 1 kuyusunda da 58 milyar metreküp rezerv keşfi yapıldı. Karadeniz’deki gaz rezervimiz 710 milyar metre küpe ulaştı.

GÜNDE 10 MİLYON METREKÜP: Ocak 2021’de kara tesisinin inşası başladık. Yaklaşık bir yıl önce gazı, karaya taşıyacak hattın ilk kaynağını yaptık. Geçtiğimiz yılın haziranında boru serimi aşamasına geçtik. Yılbaşından itibaren derin deniz kordon hattının etütlerine, marttan itibaren sistemin testlerine başladık. Yaklaşık on bin personelin ve 50 geminin geceli gündüzlü çalışmasıyla ortaya çıkan bu başarının gururu milletimizin tamamına aittir. Dünyanın diğer yerlerinde 6-7 yıl süren keşfedilen gazı kullanılabilir hale getirme süresini, biz bu tempoyla üç yılın altına indirdik. Keşiften sadece 32 ay sonra bugün Karadeniz gazımızın devreye alınma töreniyle bu uzun ve meşakkatli yolculuğun en mutlu anına geldik. Sakarya sahasından ilk etapta günde 10 milyon metreküp, açacağımız yeni kuyularla birlikte ilerleyen süreçte günde 40 milyon metreküp Allah’ın izniyle gaz çıkartacağız. Tam kapasite üretime geçildiğinde ülkenin yıllık doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu buradan karşılayabileceğiz.

MUTFAKTA 1 YIL ÜCRETSİZ: Şimdi sizlerle ülkemizin her bir hanesindeki doğal gaz faturasını düşürecek iki müjdeyi paylaşmak istiyorum. Vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğal gazı bir yıl süreyle ücretsiz veriyoruz. Aylık ortalama 25 metre küpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gazın bedeli bir yıl faturalardan düşürülecektir. Bu aynı zamanda önümüzün yaz olduğunu dikkate alırsak pek çok hanenin neredeyse hiç doğal gaz faturası ödemeyeceği anlamına geliyor. Seçimlerden sonraki dönemde bunun benim vatandaşıma yansıması çok daha farklı, çok daha olumlu bir şekilde tecelli edecektir. Aylık mutfak ve sıcak su tüketimini karşılayacak bedava doğal gazınız hayırlı olsun.

ISINMA BİR AY BEDAVA: Bir ay boyunca Türkiye’nin tamamındaki konutların doğal gaz tüketiminden ücret almayacağız. Yani mutfağı ve sıcak suyun yanı sıra ısınma dahil doğal gaz tüketiminin tamamını bir ay süreyle ücretsiz yapıyoruz.

2 BİN MADENCİ ALIMI: Bu arada daha önce verilmiş sözümle madencilerimizle ilgili bin kişilik bir eleman alımı demiştik. Bunu iki binle perçinliyoruz.

Albayrak’a teşekkür

Projede emeği geçen eski Enerji Bakanı Berat Albayrak’a ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e teşekkür eden Erdoğan, “Bütün bunların yanında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın tüm yönetim kurulu başkan ve ekibine şahsım, milletim adına çok teşekkür ediyorum. Botaş’a, yüklenici firmalarımıza, mühendislerimize, işçilerimize velhasıl herkese milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Kendi doğal gazımızı kullanacak vatandaşlarımızdan da ülkemizin bu değerinin keyfini, huzurla, güvenle, hayır dualarıyla çıkarmalarını istiyorum” dedi.

Yüksek hızda iletişim

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın sahipliğinde, Enerji Bakanlığı koordinasyonunda inşa edilen Filyos Doğalgaz İşletme Tesisi’nde Turkcell iletişim altyapı çalışmalarını tamamladı. Kurulan dijital sistem altyapısı, bölgede çalışmaları yürüten şirket çalışanlarının tamamına ve günlük ortalama 15 bin kullanıcıya yüksek hızda iletişim imkanı sunuyor. Güçlü iletişim şebekesi sayesinde, tesiste üst düzeyde teknolojik altyapı sağlanması amaçlanıyor.

Anne ve babasının mezarlarını ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram arifesinde Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunan annesi Tenzile Erdoğan ve babası Ahmet Erdoğan’ın mezarlarını ziyaret edip dua okudu. Erdoğan’ın bugün bayram namazını Ayasaofya Camii’nde kılacağı belirtildi.

Topkapı Sarayı’nda kurdele kesti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte Topkapı Sarayı’nda restorasyonu tamamlanan birimlerin açılış programına katıldı. Erdoğan, “Kurdeleyi muhabbet içerisinde, güzellikler içerisinde kesiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir