DSÖ: Covid-19 hadiseleri 110 ülkede artıyor, salgın şimdi bitmedi

Örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 hadiselerine dair son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Covid-19’un alt varyantlarından BA.4 ve BA.5’in 110 ülkede hadise artışlarını tetiklediğini belirten Ghebreyesus, “Küresel hadise artışlarında yüzde 20 yükselme görülürken DSÖ’nün 3 bölgesinde mevt oranları arttı.” dedi.

Ghebreyesus, “Salgın değişim gösteriyor. Virüsle uğraşta ilerleme kat ettik ama salgın şimdi bitmedi.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya genelinde test, olay bildirme ve genom sıralamalarının azalmasından dolayı DSÖ’nün virüs takip kabiliyetinin sınırlandığını vurgulayan Ghebreyesus, “Mevcut Omicron varyantının takibi ve bundan sonra belirecek varyantların tahlili giderek zorlaşıyor.” biçiminde konuştu.

Ghebreyesus, mevcut olay artışlarının Kovid-19’u daha tehlikeli hale getirmemesi için aşılamanın değerine dikkati çekerek, “son 18 ayda dünyada 12 milyardan fazla aşı dozunun dağıtıldığı” bilgisini paylaştı.

Dünya genelinde sıhhat çalışanları ve 60 yaş üzeri bireylerin aşılanma oranının yüzde 75 olduğunu kaydeden Ghebreyesus, ülkelere “nüfuslarının en az yüzde 70’ini aşılama” davetinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.