Dünyanın en kıymetlisi: Faberge yumurtaları

Yalnızca 53 adet olduğu bildirilen ve bunlardan yalnızca 45 adedini tespit edilmiş olan Faberge yumurtaları, ihtişamlı imgesi ve eşsiz bedeliyle dünya gündeminde…

Rusya’nın Ukrayna’ya hücumları nedeniyle el koyduğu Rus oligarkın yatından Faberge yumurtası bulunması ise ortalığı ayağa kaldırdı.

Milyonların gözü kulağı bu habere çevrilirken, Faberge yumurtası hakkındaki bilgiler de merak konusu oldu.

Faberge yumurtaları, 1842 yılında Gustav Faberge tarafından tasarlanan ve 1885 yılında genç kuyumcu Carl Faberge tarafından Rus Çarı 3. Alexandr için geliştirilen sanat yapıtlarıdır.

Faberge yumurtası fiyatı ile değer biçilemez eserler ortasında yer alıyor. Pekala, Faberge yumurtası nedir, nerede, kıssası nedir? İşte hakkında merak edilenler…

 

Faberge yumurtalarının hikayesi

 

Rus Çarı 3. Alexandr, 1885 yılında eşi İmparatoriçe Maria Feodorovna’ya Paskalya ikramı olarak sunmak için mücevher dizayncısı Carl Faberge’i görevlendirdi.

Carl Faberge, paskalya yumurtalarından ilham alarak İmparatoriçe için devekuşu yumurtasının içini ve dışını mücevherle kapladı.

İlk tasarlanan yumurta çok beğenilince her sene paskalya bayramında gelenek haline geldi. Dizaynlarıyla dikkat çeken yumurtaların içinde süpriz öteki bir eser daha bulunuyor.

Bazılarında ise Çarlık sarayının minyatür bir tasarımı ya da Romanov Ailesi’nin görselleri yer alıyor.

Tamamlanması bir yılı bulan yumurtalar kıymetli taşlarla bezenmiş ve el personelliği de titizlikle yapılmıştır. Yumurtaların bir kısmı Kremlin Sarayı’ndadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.