Emlak sitelerinde kapora tuzağı

Son devirde internet sitelerini mesken tutan dolandırıcılar, yeni formüllerle vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor. Dolandırıcılar, bu kere de ‘uygun kiralık daire’ ilanları ile vatandaşın 3 kuruşuna göz dikti. Konut kiralarındaki artışı fırsat bilenler, kaporayı aldıktan sonra sırra kadem basıyor. Kullanıcılar, durumu fark ettiğinde ise çok geç kalmış oluyor. Dolandırıcıların kullandıkları yeni usul şu formda işliyor. Buna nazaran, dolandırıcılar emlakçı yahut konut sahibi kimliği ile internet sitelerine ‘uygun kiralık ev’ ilanları koyuluyor.

OPSİYON FİYATI GÖNDERİN

Sahte ilanı görenler, daire için dolandırıcılarla telefonla irtibata geçiyor. Vatandaşın ‘daire hangi sokakta, fotoğraflardaki üzere mi, pozisyonu ve adresi nerede, etrafa bakalım, nasıl bir yer, aileye uygun mu” sorularıyla karşılaşan sahtekarlar, “Detaylı bilgi veremem. Şayet daireyi görmek istiyorsanız opsiyonlama fiyatı yani kapora göndermeniz gerekiyor. 3 bin lirayı gönderin adresi atayım” karşılığını veriyor. Bunun üzerine uygun kiralık daireyi tutmak isteyenler, dolandırıcıların verdiği IBAN’a istenilen fiyatı gönderiyor.

SAVCILIĞA KOŞUYORLAR

Kapora gönderen şahıslar, meskenin adres bilgileri gelmeyince tekrar ilanı verene ulaşmaya çalışıyor. Fakat kaporayı alan fırsatçılar, telefonlarını kapatarak sırra kadem basıyor. Dolandırıcıların bu sistemle yüzlerce vatandaşı mağdur ettiği söz edildi. Dolandırıldığını anlayan vatandaşlar da soluğu savcılıkta alarak hata duyurusunda bulunuyorlar.

Sitelerden değişik savunma

Vatandaşların “Sitenizde dolandırıcılar var, insanları mağdur ediyor. Bir şeyler yapmanız gerekmiyor mu” sorularına, internet sitelerinden değişik karşılıklar geliyor. İşte o enteresan örneklerden birisi: “Sitemiz yalnızca ilan hizmeti vermekte olup, ilan sahibi taşınmazların, alım satım yahut kiralama ortacısı değildir. Husus ile ilgili sitemizin yasal sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu ve gibisi durumlar için ilanı tıkladıktan sonra siz müşterilerimizin güvenliği için ihtar bildirilerimiz sitemizde mevcuttur. Yasal haklarınızı kullanmak için yetkililere başvurmanızı öneririz.”

Platformlar vatandaşın güvenliğini sağlamalı

Tüketiciyi Muhafaza Derneği (TÜKODER) Lideri Aziz Koçal, dolandırıcılığa aracılık eden internet sitelerinin vatandaşın güvenliğinin sağlaması gerektiğini söyledi. Koçal, “Adres, tapu üzere bilgileri net olmalı ve kimlik bilgilerinin site tarafından doğrulanması gerekiyor. Zira vatandaş bu sitelerin ismine, itibarına güvenip ona nazaran hareket ediyor, ilan veriyor, mesken kiralıyor” dedi. Devletin bu mevzuda yeni bir sistem getirmesini isteyen Koçal, “Bilgilerin doğrulatılması ve kontrol şart” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.