Erdoğan’dan net bildiri: Kimseye verecek tek karış toprağımız yok

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST, Türkiye dışında birinci kere memleketler arası olarak Azerbaycan’da yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetine icabetle günübirlik ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “(Türkiye-Azerbaycan ilişkileri) İkili bağlantılarımızı yalnızca bölgeye değil, tüm dünyaya örnek olacak bir düzeye taşıdık. Anadolu üzere burası da bizim toprağımızdır. Türkiye’nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır. “ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı üzere, habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız da yoktur, olmayacaktır. Bölgesel barış ve istikrar ismine aziz kardeşim Aliyev’in Ermenistan’la kurmak istediği kalıcı barışı Türkiye olarak güçlü biçimde destekliyoruz.” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, değerli konuklar sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Can Azerbaycan’ın bağımsızlık gününde sizlerle bir arada olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Bağımsızlığın nasıl kazanıldığını çok güzel bilen bir vatanın evladı olarak bağımsızlık gününüzü tebrik ediyorum. Rabbim aziz şehitlerimizin ruhları şad eylesin.

İki hafta evvel Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını aziz kardeşim Sayın Aliyev ile birlikte gerçekleştirmiştir. Bugün ise bu hoş başkentte, Bakü’de bir diğer tarihi buluşmaya tekrar birlikte imza atıyoruz. Azerbaycan’a samimi misafirlikleri için teşekkür ediyorum. TEKNOFEST’i gerçekleştiriyoruz. Aziz Sancar hocamıza bu gurur günümüzdeki heyecanımızı paylaştığı için teşekkür ediyorum. Bir millet, iki devlet, tek şenlik şiarıyla hareket ediyoruz.

Azerbaycan’ın her bölgesine selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Bugün bir kere daha burada beden bulan kardeşliğimizi Rabbim daim eylesin. Bu yıl diplomatik münasebetlerimizin yine tesisinin 30. yıldönümü büyük bir gururla tesis ediyoruz. Birlik ve beraberliğimizi daha da perçinliyoruz. Her ne kadar diplomatik münasebetlerimiz 30 sene evvel kurulmuş olsa da yazgı birliğimiz tarihin derinliklerine kadar uzanmaktadır. Yüreklerimiz ve bileklerimiz ortak uğraşımızda tekrar bir arada olmuştur. Aramızdaki muhabbetin gücünü merhum Bahtiyar Vahapzade’nin dizeleriyle söz etmek isterim: Bir ananın iki oğlu, bir gayenin iki kolu, o da ulu, bu da ulu, Azerbaycan-Türkiye. Dinimiz bir, lisanımız bir, ayımız bir, yılımız bir, aşkımız bir, yolumuz bir, Azerbaycan-Türkiye. Evet bizler melali de, sevinci de bir olan, özde kardeş olan iki devletiz, iki halkız.

TÜRKİYE’NİN HER BİR KARIŞI SİZİLERİN VATANIDIR

Tıpkı Türkiye üzere burası bizim de vatanımızdır. Birebir halde Türkiye’nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır, yurdudur. Türk milletinin kalbindeki Azerbaycan sevgisini kim söküp atabilir? Gönüllerimiz ortasına kim hudut çizebilir? Ellerin yurdunda çiçek açarken bizimle kar geliyor kardeşim. Bu hududu kimler çizmiş kalbime, dar geliyor kardeşim. Biz gönüllerimize çizilen hudutları yıkarak bugün birlikteyiz. Nerede bir kardeşimiz varsa orası bizim yurdumuzdur. Türkiye-Azerbaycan olarak bu anlayışla bağlantılarımızı stratejik iştirake, geçtiğimiz yıl da stratejik müttefikliğe çıkardık. Geniş bir yelpazede güçlü işbirlikleri kurduk. Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, AKINCI tepe noktasında olan bir SİHA ve İstanbul’dan buraya no-stop uçmak üzere o da bir rekora imza attı. rize escort
Çok daha farklı gelişmeler inşallah olacak. Sizlerden aziz şehitlerimizin ulu mirasına sahip çıkmanızı bekliyorum.

MİLYONLARCA DOSTUNUZUN SELAMINI GETİRDİM

Sevgili gençler bugün buraya geniş bir heyetle geldim. Her birinize kalbi sizinle çarpan gençlerimizin selamını getirdim. Sizlere Azerbaycan türküleriyle sevinen milyonlarca dostunuzun selamını getirdim. Sizlere bölgesinde istikrar abidesi olarak yükselen Azerbaycan’la birlikte dayanışmamızın sözü olan geleceğe zafer dolu heyecanla, coşkuyla yürümenin mana ve manasını getirdim. Diplomaside, iktisatta destan yazan Azerbaycan’la iftihar ediyoruz. Can Azerbaycan’ın emin adımlarla aydınlık bir geleceğe yürüdüğünü görüyoruz. Azerbaycan’ın ulusal şairi Ahmet Cevad’ın şu kelamlarıyla seslenmek istiyorum; “Men Türk evladıyam, derin aklım, zekam var. Ne kadar ki hakimlik var, mahkumluk var, men varam. Zulme karşı isyankaram, ezilsem de susmaram” Biz haksızlık karşısında susanlardan olmadık, olmayacağız. Haydar babamızı da rahmetle yad ediyorum, yeri cennet olsun.

VERECEK TEK BİR KARIŞ TOPRAĞIMIZ YOK

Biz baskıyla, tehditle korkutulanlardan olmadık, asla olmayacağız. Bizim kimsenin toprağında gözümüz olmadığı için verecek tek karış toprağımız da yoktur, olmayacaktır. Biz tesadüflerin bir ortaya getirdiği beşerler değil, büyük bir milletin evlatlarıyız. Karabağ zaferi milletimizin kahramanlık destanlarının en son örneğidir. Karabağ 30 yıl sonra esaretten kurtulmuştur. Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin yiğit mensupları büyük bir zafere imza atmışlardır. Şurası çok hassas; 44 günlük vatan muharebesi neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Azerbaycan’la paylaştığımız savunma sanayi eserlerimizin başarısına tüm dünya şahit olmuştur.

Bugün TEKNOFEST’i yurtdışında birinci kez can Azerbaycan’da düzenlemenin haklı gururunu sizlerle paylaşıyoruz. Burası kıymetli bir platform özelliği taşıyor. Siz gençlerimiz yarının insanlık hava araçlarını, dijital teknolojilerini üreten ve geliştiren bilim insanları olacaksınız. Gençlerimize yeni ufuklar açmayı sürdüreceğiz.

SAVAŞTA OLDUĞU ÜZERE BARIŞTA DA YANINDAYIZ

Meclislerimizde onayladığımız Şuşa beyannemesinde belirttiğimiz üzere ortak araştırma ve üretim faaliyetleri geliştirmesi tarafında uğraşlarımız sürüyor. Uzay ve havacılık alanlarınla da Azerbaycan’la yakın bağ içinde olacağız. İlgili bakanlar biraraya geliyorlar. Savaşta olduğu üzere barışta da Azerbaycan’ın yanındayız. Karabağ’da Türkiye’nin de rol aldığı yine imar süreciyle büyük dönüş için kurallar oluşturuluyor. Karabağ’ın dünyaya açılan kapısı Fuzuli Milletlerarası Havalimanı’nı geçtiğimiz yıl açmıştık. Bu bölgelerde önümüzdeki devirde akıllı kentlerde çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Bölgemizde yeni bir sayfa açmanın vakti gelmiştir. Azerbaycan’la yakın dayanışma, temas ve uyumumuzu sürdüreceğiz. Tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum.

İlham Aliyev’in açıklamalarından satır başları:

Türkiye ile hoş günlerde de sıkıntı günlerde de daima beraberiz. TEKNOFEST, bizim birliğimizin göstergesidir.

Bayraktar İHA’ların kıymetini dünyada artık bilmeyen kalmadı. Biz ülkelerimizi bağımsızlık yoluyla ileriye taşıyoruz. Erdoğan ile aramızdaki arkadaşlık halklarımıza örnek olmalı.

‘BİZE DÜŞEN DURMADAN ÇALIŞMAK’

Baykar Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar, Azerbaycan TEKNOFEST’te açıklamalarda bulundu. Bayraktar, “TEKNOFEST’in şiarının artık zihinlerde yer ettiğini görüyorum. Bundan sonra bize düşen durmadan çalışmaktır.” dedi.

İşte Selçuk Bayraktar’ın açıklamalarından satır başları:

Dün birinci sefer görmenin nasip olduğu, kadim kentimiz Şuşa’da o engin düzlükte hür bir biçimde yürürken bu ruhu daha da derin hissettim. TEKNOFEST’i neden yapıyoruz diye sorduğum Üniversite öğrencisi bir genç hissettirdi: Dünya Türk’ün gücünü bilsin, yerini bilsin. TEKNOFEST’in şiarının artık zihinlerde yer ettiğini görüyorum. Bundan sonra bize düşen durmadan çalışmaktır.

Pahalı konuklar TEKNOFEST Azerbaycan’ın yürütücüleri ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na teşekkür ediyorum. Gönüllerimiz olmasaydı bu kadar başarılı bir TEKNOFEST yaşayamazdık. Çalışmalarını yürüttüğü ABD’den Bakü’ye gelerek bizleri şereflendiren Aziz Sancar hocamıza da yürekten teşekkür ediyorum.

Azerbaycanlı bacı ve gardaşlarıma minnettarlığımı iletirem. TEKNOFEST’i himaye eden Aliyev ve Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan başta olmak üzere dayanağını esirgemeyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. 

Aşk olsun Azerbaycan, aşk olsun Türkiye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.