Eski Yunan Savunma Bakanı Apostolakis’ten ‘Türkiye’ itirafı: Batı için bizden daha değerliler

Yunanistan’da ana muhalefetteki Syrzia Partisi periyodunda Genelkurmay Lideri ve Savunma Bakanı olarak misyon yapan Evangelos Apostolakis, Yunanistan’da bir televizyon kanalına Türkiye’nin devam eden Rusya-Ukrayna savaşında değerli bir müttefik olduğunu ve “bunun avantajını da sonuna kadar kullanacağını” söyledi.

‘NATO TÜRKİYE’NİN ARKASINDA’

Evangelos Apostolakis Yunan Skai televizyonuna yaptığı açıklamada,”Türkiye’ye Jens Stoltenberg (NATO Genel Sekteri) tarafından nefes aldırıldı. NATO’dan aldığı bu takviyeyle Türkiye bölgede tansiyonu arttırabilir. Türkiye, Ege Adaları ve bölgedeki silahlanma konusunda bir şeyler elde edebilmek için ya da F-16’ların ABD tarafından satışını sağlayabilmek için bile Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri noktasında bir pazarlık yapacaktır” dedi.

‘YUNANİSTAN İÇİN EN UFAK BİR KAYBIN GERİ DÖNÜŞÜ ZOR’

Apostolakis Ege’de Türkiye’ye karşı gerçekleşecek en ufak kaybın geri kazanımının çok güç olacağını da söz ederek Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı işaret etti ve “Akar’ın diyalog konuşmaları ile hem güzel hem de makus rolünü oynayarak kuralsız bir hükümet olmadıkları izlenimi veriyorlar. Elbette diyalog gerçekleşirken Türk hükümeti argümanlarından asla vazgeçmiyor” tabirini kullandı.

‘ANKARA DEĞERİNİN FARKINDA’

Apostolakis, Yunanistan’ın Türkiye’nin atılımları karşısındaki sıkışmışlığını, “Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Türkiye’nin hala Amerikalılar ve Batı için oynayacağı bir rol var. Türkiye bu savaşta kıymetli bir müttefik olduğunu biliyor ve bunun avantajını da sonuna kadar kullanıyor” kelamlarıyla lisana getirdi.

F-16’NIN ALTERNATİFİ ‘TYPHOON’ OLABİLİR

Türkiye’nin, ABD’nin F-16 savaş uçaklarını satmaması durumunda; Ulusal Muharip Uçak TF-X envantere katılana kadar orta tahlil olarak Eurofighter Typhoon alabileceği kaydedildi.

Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, geçtiğimiz ay Eurofighter konsorsiyumunun ana üreticisi olan Birleşik Krallık’ı ziyaret ederek, Kraliyet Hava Kuvvetleri Kumandanı Mareşal Sir Mike Wingston ile bir ortaya geldi. Küçükakyüz burada, Typhoon savaş uçaklarını inceledi. Akşam Gazetesi’nde yer alan habere nazaran, Middle East Eye’a (MEE) konuşan bir Türk yetkili, “Bu uçaklar çok yeterli. Elbette F-16’ları alamazsak, yerli uçak TF-X gelene kadar süreksiz bir seçenek olabilir” dedi.

‘ERDOĞAN’IN KISTIRILDIĞINI DÜŞÜNMEK YANILGI OLUR’

Evangelos Apostolakis daha evvel de “Erdoğan’ın kıstırılmış olduğunu düşünmek yanlıştır. Zira Türkiye, tüm jeopolitik platformlara katılmakta ve önemli bir aktör olarak görülmektedir” diyerek Türkiye’nin gücüne vurgu yapmıştı.

‘TÜRKİYE İLE DÜZGÜN BAĞ İSTEMEYEN DEVLET YOKTUR’

Apostolakis “Türkiye ile uygun bağlantı dilek etmeyen önemli bir devlet yoktur. ABD, ilgilerini korumak için çok büyük uğraş sarf ediyor. Avrupa da çatışmamaya çalışıyor” demişti.

Apostolakis ayrıyeten “Türkiye’nin Ukrayna krizindeki arabuluculuk rolünü kullanarak ABD ile F-16’lar konusunda anlaşacağını ve “F-35’leri de alacağını” sav etmişti.

Apostolakis daha evvel de Yunanistan hükümetini “Türkiye’nin önemli bir aktör” olduğu konusunda uyarmış ve F-16’ların yanı sıra “bir noktada” F-35’leri de ABD’den alacağına inandığını lisana getirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.