Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 52 bin çalışanı ve 60 aracıyla afetlere hazır

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, afetler sonrasında kullanılmak için 4 araç kattı.

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün Ar-Ge çalışmaları sonucunda özel olarak tasarlanıp oluşturduğu teçhizatlı taşınabilir araçların, Türkiye’de ve dünyada meydana gelen afetlerden etkilenen bölgelerde üstün özellikleri sayesinde hasar tespit, yıkım ve enkaz kaldırma üzere misyonlarda çeşitli hizmetler sağladığı belirtildi.

Hem zelzelede hem selde nokta atışı tespit

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün bünyesine kattığı araçlardan biri olan Yapı İzleme Aracı, zelzelelerde kullanılan araç olarak öne çıksa da muhtaçlık halinde sel afetlerinde de kullanılıyor.

Nokta atışıyla tespit yapabilen araç, hasar görmüş yapıya yaklaşılamayan, eğim olup olmadığından emin olunamayan durumlarda kullanılma imkanı sunuyor.

Yapı incelemesi yapılan aracın elde ettiği datalar belli müddetin sonunda ilgili kurumlara ve vatandaşlara sunuluyor.

Mobil Laboratuvar Aracı

Deprem afetlerinde kullanılmak üzere temin edilen Taşınabilir Laboratuvar Aracı, kamuya açık, vatandaşların ağır kullandığı kalabalık alanlarda hem izleme yapıyor hem yapıdan alınan numunelerin değerlendirmesini yapıyor.

Alınan örneklerle araçlarla içerisindeki aygıtlar, yapının özelliği, kullanıldığı unsurlar, çatlak durumu üzere etmenleri inceleniyor. Araç, arama kurtarma çalışmalarına da takviye veriyor.

Mobil Uyum Aracı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2021 yılında bünyesine kattığı Taşınabilir Uyum Aracı, uyum merkezinin kurulmasına müsait alan bulunamayan noktalarda bedellendiriliyor. Afetlerde Bakan Murat Kurum’un çalışmayı koordine etmesine yarar sağlayan araç son olarak Kastamonu’da yaşanan sel afetinde kullanıldı.

Canlı irtibat, İHA ve drone takibi yapabiliyor

Aynı anda 8 farklı noktaya canlı temas yapabilen araç, İnsansız Hava Aracı (İHA) ve drone uçuşunu izleyebiliyor.

Mobil Bağlantı Ofisi

Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün çalışmalarına dayanak sağlayan ve tanıtılan 4 araçtan biri olan Taşınabilir İrtibat Ofisi ise afet bölgelerindeki bağlantının kuvvetlendirilmesine imkan sağlıyor.

Vatandaşların sıkıntıları, beklentileri bu ofisten çözülüyor.

Mobil Bağlantı Ofisi, İzmir’deki zelzele sonrası irtibat gereksinimleri doğrultusunda bakanlık bünyesine dahil edildi.

Geo Radar, İHA ve dronlar da afetler sonrası dayanak sağlıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesine katılan 4 aracın yanı sıra envanterde bulunan Geo Radar, Multistation, Lazer Tarayıcı, İHA ve dronlar da afetler sonrası çalışmalara takviye sağlıyor.

Geo Radar, boşaltılması gereken binalarda, acil önlem alınması gereken durumların değerlendirilmesinde imkan sağlıyor. Özel yazılımla ve donanımla üretilen 8 İHA ve dron ise ulaşılamayan noktaların incelenmesinde kullanılıyor. Dronlar, yüksek pozisyondaki yapılardaki çatlağın genişliğini, eğimini, pozisyonunu otomatik olarak uyum merkezindeki bilgisayarlarla paylaşıyor. İHA ise daha geniş alanları tarayarak alan incelenmesinde kullanılıyor.

“Hasar tespit çalışmalarındaki temel bilgimiz personellerimiz”

Afet anında ve sonrasında kullanılan araçlar hakkında konuşan Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, hasar tespit çalışmalarında asıl vazifenin işçilere düştüğünü belirterek şu tabirleri kullandı:

“Türkiye Afet Müdahale Planı içerisinde hasar tespit, yıkım ve enkaz kaldırma üzere vazifelerimiz var. Bu vazifelere Türkiye genelinde 52 bin mühendis ve mimar çalışanımız ile bu alandaki 60’ın üzerinde araç, 100’ün üzerinde aygıtların dayanağıyla sağlıyoruz. Bizim hasar tespit çalışmalarındaki temel bilgimiz çalışanlarımız. Bu bahiste özel eğitim almış hasar tespit mühendisleri. Fakat muğlak durumlarda ya da çok geniş alanlarda kuşku duyulan durumlarda ise burada görmüş olduğunuz araçlardan ve içindeki aygıtlardan yararlanıyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.