Gaziantep’te şehitlikteki toplu mezar argümanına gözaltı

Gaziantep’te dün akşam saatlerinde M.H. isimli bir kişi, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntüde, Asri Mezarlık içerisindeki şehitlikte toplu mezar kazıldığını tez etti.

Yetkililerden açıklama beklediğini ve toplu mezarın bir savaş belirtisi olduğunu sav eden M.H’nin görüntüsü, toplumsal medyada çok sefer paylaşıldı.

Belediyeden açıklama

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, toplu mezar kazılması hazırlıklarının büyükşehirler için rutin bir uygulama olduğu ve vatandaşların kaynağı muhakkak olmayan toplumsal medya paylaşımlarına prestij etmemeleri gerektiğini vurguladı.

“Elzem bir durumdur”

DHA’nın haberine nazaran; açıklamada şu sözlere yer verildi:

“9 Eylül tarihinde akşam üzeri toplumsal medya üzerinden yayılan bir görüntüde Gaziantep Şehitliğinde toplu mezar kazıldığı öne sürülerek, toplumu paniğe sürükleyici, temelsiz ve mesnetsiz birtakım savlar yer almıştır.

Sosyal medya paylaşımlarında öne sürülen temelsiz argümanlara karşı aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür. Gaziantep üzere nüfusu 2 milyonu aşmış, günlük en az 35 cenazenin olduğu kentlerde bu durum, cenaze hizmetlerinin yetişmesi açısından elzem bir durumdur.

Ayrıca Gaziantep, Türkiye’de inanılmaz bir afet durumunda kullanılmak üzere muhakkak ölçüde mezarın hazır edilip AFAD Başkanlığı’na bildirmesi gereken vilayetler ortasındadır.

Bunun dışında meteorolojik zorunluluklardan, kış aylarındaki soğuklar sonucunda toprağın donması sebebiyle önemli bir ölçüde mezar yerinin hava şartları daha uygunken kazılıp kış aylarına hazır tutulması gerekmektedir.

Ancak bu sene bahsin daha farklı ve toplumu olumsuz manada etkilemek gayeli kullanıldığı görülmektedir. Vatandaşlarımızın kaynağı aşikâr olmayan toplumsal medya paylaşımlarına prestij etmemelerini rica ederiz.”

Şüpheli gözlatında

Olayın akabinde harekete geçen Vilayet Emniyet Müdürlüğü grupları ise M.H.’yi gözaltına aldı.

M.H.’nin tehdit, hakaret, mala ziyan verme, taammüden yaralama, şantaj, kabahat işlemek hedefiyle örgüt kurma, hırsızlık ve yankesicilik üzere hata kayıtlarının olduğu da öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.