Hidrojenin geleceği

Yeşil hidrojen, Paris Mutabakatı’nın karbon emisyonunun düşürülmesi güç kesimleri karbondan arındırma maksatlarına ulaşmak için çok değerli. Amaçlara ulaşmak için hidrojenin yüzyılın ortasına kadar dünya güç talebinin yaklaşık yüzde 15’ini karşılaması gerekecek.

Danışmanlık şirketi DNV’nin raporuna nazaran birtakım ülkelerde hidrojenin hissesi iki katına çıkmasına karşın bu süratle gidildiği takdirde hidrojenin 2030’da global son güç dağılımının lakin yüzde 0,5’ine ve 2050’de ise yüzde 5’ine ulaşabileceği hesaplanıyor.

2050’YE KADAR 6.8 TRİLYON DOLAR HARCANACAK

2050’ye kadar güç gayeli hidrojen üretimine yapılacak global harcamanın 6,8 trilyon dolar olması bekleniyor. Bunun 180 milyar doları hidrojen boru sınırlarına ve 530 milyar doları da amonyak terminallerinin inşası ve işletilmesine harcanacak.

Şebekeye dayalı elektroliz maliyetleri, o vakte kadar ortalama kg başına 1,5 dolar olacak biçimde 2050’ye gerçek kıymetli ölçüde azalacak.

Mavi hidrojenin global ortalaması kg başına 2030’da 2.5 dolara, 2050’de 2.2 dolara düşecek. ABD üzere ucuz gaza erişimi olan bölgelerde, maliyetler şimdiden 2 dolar.

Yeşil hidrojen ise birden fazla bölgede giderek en ucuz üretim hali olacak. 2050 yılına kadar hidrojen ve türevlerinin yüzde 72’si elektrik bazlı olacak ve fosil yakıtlardan elde edilen mavi hidrojenin hissesi 2030’da yüzde 34’e, 2050’de ise yüzde 28’e düşecek. Ucuz doğalgaza sahip birtakım bölgelerin mavi hidrojen hissesi daha yüksek olacak.

HİDROJEN BORU HATLARI

Rapora nazaran doğalgaz boru çizgilerinin yüzde 50’den fazlası maliyet avantajı nedeniyle hidrojene ayrılacak. Birtakım bölgelerde bu oran yüzde 80’e kadar yükselecek. Zira boru çizgilerinin yine kullanım maliyetinin, bu çizgilerin tekrar inşasının yalnızca yüzde 10 ile yüzde 35’i kadar olması bekleniyor.

Hidrojen, ülkeler içinde ve ortasında orta aralıklara kadar boru çizgileriyle taşınacak, lakin kıtalar ortasında neredeyse hiçbir vakit taşınmayacak. Amonyak ise daha inançlı ve taşınması daha kolay. Örneğin 2050 yılına kadar amonyağın yüzde 59’u bölgeler ortasında ticarete mevzu olacak.

Hidrojenin direkt kullanımına, yüksek sıcaklık süreçlerinde kömür ve gazın yerini alacağı imalat dalı hakim olacak. Demir ve çelik üzere bu sanayiler, 2020’lerin sonlarında alımın birinci başladığı yerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.