Hindistan’da Müslümanlara ‘savaş’: Meskenleri yıkıyorlar

Hindistan’da iktidardaki Hindistan Halk Partisi (BJP) yetkililerinin İslâm’a ve Hz. Peygamber’e yönelik hakaret dolu paylaşımlarının akabinde başlayan olaylar, Müslümanları amaç alan bir cadı avına dönüştü. Geçtiğimiz haftadan beri devam eden protesto şovlarında yüzlerce Müslüman tutuklanırken, ülkenin her bölgesinden çatışma haberleri geliyor. Hindistan güvenlik güçlerinin, tutuklanan Müslüman aktivistlerin meskenlerini buldozerlerle yıkmaya başladığı da belirtiliyor.

Ayrıca başşehir Yeni Delhi başta olmak üzere Hindistan’ın birçok kentinde Hindu çetelerin sokaklara indiği, Müslümanlara yönelik atak ve linç kampanyalarının ağırlaştığı kaydediliyor.

FATIMA’NIN MÜCADELESİ

Allahabad kentinde yaşayan Müslüman öğrenci başkanlarından Afreen Fatıma, konutu yıkılan Müslüman aktivistlerden biri. Evvel Fatıma’nın babasını ve ailesinin öteki fertlerini tutuklayan Hint polisi, akabinde buldozerlerle baskın yaptığı mahallede aileye ilişkin konutun yıkımını gerçekleştirdi. Toplumsal medyada Afreen ve ailesine dayanak için binlerce paylaşım yapılırken, öteki kentlerdeki Müslüman kuruluşlar da yaşananlara yansılarını gösterdi. Buna karşın, Hindistan hükümetinin yıkımı sürdürdüğü biliniyor. Yapılan resmî açıklamalarda ise “Evler ruhsatsız olduğu için yıkılıyor” vurgusu yapıldı.

2019’UN LİSTESİ

Hindistanlı Müslümanların temsilcileri, polisin yayınladığı arananlar listesinin çoğunlukla 2019’daki protestoların başını çeken isimlerden oluştuğuna dikkat çekti. O periyotta Başbakan Narendra Modi hükümetinin Müslümanları dışarıda bırakan bir vatandaşlık yasası çıkarmak için düğmeye basması üzerine, ülke çapında çok sayıda protesto gösterisi düzenlenmişti. Hinduları Müslümanlara karşı olumlu ayrımcılığa tabi tutan tasarı, Müslümanların büyük öfkesine neden olmuştu.

Mescitler de hedefte

Hindistan’da son yıllarda Müslümanlara yönelik ataklarda mescitler bilhassa gaye seçiliyor. 2020’den itibaren ağırlaşan olaylar sırasında onlarca cami Hindu çeteler eliyle kundaklandı. Mescitlerin ve etrafındaki vakıf mülklerinin kullanılamaz hale geldiği taarruzlar karşısında Hindistan hükümetinin rastgele bir önleyici adım atmaması dikkat çekiyor. Başbakan Narendra Modi, böylesi durumlarda ekseriyetle sessizliğini korurken, iktidar partisinin mensuplarının Müslümanlara karşı faal saldırganlığı benimsemesi ülke içinde ve dışında büyük öfkeye yol açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.