İGÜ’lü öğrencilerin projelerine TÜBİTAK desteği

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen, 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında, İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) öğrencilerinin 5 projesi desteklenmeye hak kazandı.

Program, üniversitelerde öğrenim gören lisans ve ön lisans öğrencilerini projeler yoluyla araştırma yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Öğretim üyeleri ve öğrencilerin geliştirdiği projelerin desteklendiği programda İGÜ; Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci ve akademisyenlerinin geliştirdiği 5 proje, TÜBİTAK tarafından desteklenecek.

“BİLİMSEL DESTEK PROGRAMLARINA İMKAN SAĞLAMAYA HER ZAMAN HAZIRIZ”

Öğretim üyelerinin ve öğrencilerin başarılarından gurur duyduklarını ifade eden İGÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, şunları kaydetti:

“Yeni teknolojilerin üretimine katkı sağlayacak prestijli bir ‘Araştırma Üniversitesi’ olma yolunda Ar-Ge çalışmalarına öncelik veriyoruz. Öğrencilerimizin potansiyellerini ortaya çıkartacakları bilimsel destek programları için imkan sağlamaya her zaman hazırız. Sadece bugünü değil, geleceği de düşünerek topluma bilim yoluyla katkı sağlama hedefinde olan; projelere destek veren değerli akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin çalışmaları çok kıymetli. Bilimsel iş birliği oluşturmak, araştırma desteği sağlamak ve toplum bilinci oluşturarak sürekli öğrenmeyi teşvik etmek amacıyla hayata geçireceğimiz birçok projenin planlamaları yapıldı. TÜBİTAK’ın öğrencilere sunmuş olduğu destek programında öğrencilerimize rehberlik eden tüm akademisyenlerimizi ve projeleri kabul edilen öğrencilerimizi bilime yönelik faaliyetleri ve başarılarından ötürü kutluyorum.”

DESTEKLENEN PROJELER

TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2022/2. dönemi çağrısı sonucunda başarılı bulunarak desteklenen öğrenci projeleri şu şekilde sıralandı:

“Dr. Öğr. Üyesi Sevcan Kahraman danışmanlığında, Sorumlu Araştırmacı Öğrenci Samet Tuzlupınar’ın “İnsansız Hava Araçlarında (İha) Fpga Tabanlı Hızlı Görüntü İşlemenin Gerçeklenmesi” adlı projesi,

Dr. Öğr. Üyesi Kenan Şentürk danışmanlığında, Sorumlu Araştırmacı Öğrenci Furkan Onur’un “Görme Engelli Bireyler için Yapay Zeka ve Siber Güvenlik Özelliklerine Sahip Akıllı Gözlük” adlı projesi,

Prof. Dr. Osman Ergüven Vatandaş danışmanlığında, Sorumlu Araştırmacı Öğrenci Hüseyin Furkan Çelik’in “Dikey Kalkış ve İniş Özellikli Elektrikli Fan Motoru Tahrikli İnsansız Hava Aracı” adlı projesi,

Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Ünsal Jafarov danışmanlığında, Sorumlu Araştırmacı Öğrencimiz İslam Sevgin ve Yardımcı Araştırmacı Öğrenciler; Songül Narin, Umut Güngör, Nihal Akak’ın “Hemşirelerin Kültürlerarası Duyarlılık Düzeylerinin Bakım Davranışlarına Olan Etkisi” adlı projesi,

Öğr. Gör. Tunay Doğan danışmanlığında, Sorumlu Araştırmacı Öğrenci Feyzi Can Öztekin’in “Meme ve Over Kanserli Hastalarda İnterlökin-4 (Il4) Geni Vntr Polimorfizminin Araştırılması” adlı projesi destek hakkı kazandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir