İmamoğlu duyurdu: İBB işçisine ikinci artırım

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İBB, İSKİ, İETT ve iştirak şirketlerinde çalışan işçiye yüksek enflasyon nedeniyle 2022 yılında 2. kere fiyat artışı yapma kararı aldıklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda “İBB, İSKİ, İETT ve iştiraklerimizde yüksek enflasyon nedeniyle yılda 2 sefer fiyat artışı yapma kararı aldık.

Çalışanlarımızın bir kısmı 2. fiyat artışlarını Temmuz itibariyle, bir kısmı de Eylül’de alacak. Sendikalarımızla el sıkışarak atacağımız bu adımımız iyi olsun” dedi.

“YÜKSEK ENFLASYON OLUMSUZ ETKİLİYOR”

İBB’den de mevzuyla ilgili detaylı açıklama yapıldı. Açıklamanın satır başları ile şöyle:

* Ülkemizin içinde bulunduğu olumsuz ekonomik kurallar herkesin malumudur. Bir müddettir devam eden yüksek enflasyon ne yazık ki çalışanlarımızı da olumsuz tarafta etkilemektedir.

* İBB, İSKİ, İETT ve İştirak şirketlerimizde yaklaşık 86 bin çalışma arkadaşımız bulunmaktadır. Düşük enflasyon periyodunda yılda bir defa fiyat ayarlaması kâfi olmakta iken, son periyotta süregelen yüksek enflasyon, yapılan maaş artışlarının, ne yazık ki, tesirini zayıflatmış, çalışanlarımızı da mağdur etmiştir.

“ÜCRET SİSTEMİNDE GÜNCELLEME KAİDE OLDU”

* Mevcut Toplu İş Kontratlarımız gereği, yılda bir kere yaptığımız fiyat artışları çalışanlarımız açısından artık zorlayıcı boyuta gelmiştir. Bu nedenle fiyat idare sistemimizde bir güncellemeye gitmek koşul olmuştur. İlgili sendikalarımızla da yaptığımız istişarelerde bu muhtaçlık karşılıklı olarak paylaşılmıştır.

ÜCRET ARTIŞI NASIL OLACAK?

* Bu doğrultuda, halihazırda toplu İş kontratı görüşmeleri devam eden çalışma arkadaşlarımız ile memur ve kontratlı memur çalışma arkadaşlarımız haricinde kalan;

* Ocak devrinde fiyat artışı yapılan çalışanlarımız için Ocak ayındaki temel brüt fiyatlarına 2022 yılının birinci 6 ayında gerçekleşen enflasyon oranında Temmuz ayından geçerli olacak halde düzenleme yapmaya,

* Mart periyodunda fiyat artışı yapılan çalışanlarımız için Mart ayındaki temel brüt fiyatlarına Mart-Ağustos devri gerçekleşecek olan enflasyon oranında Eylül ayında düzenleme yapmaya,

* 2023 ve sonrası için de yıllık enflasyon oranı %15’in altına inene kadar TİS’lerde de ilgili toplumsal taraflarla el sıkışarak 6 ayda bir fiyat artışı yapmaya prensip olarak karar verdik.

 EK PROTOKOLLER YAPILACAK

* Bu doğrultuda şifahi olarak, görüş alışverişinde bulunduğumuz, bahse yaklaşımımız konusunda olumlu geri dönüşler aldığımız ilgili emekçi sendikalarımızla süratle bir ortaya gelerek sözleşmelerimize ek protokollerimizi yapmayı ve uygulamaya süratlice geçmeyi arzuluyoruz.

* Yeni fiyat idare prensiplerimizin daha adil, daha yaşanabilir, daha yenilikçi İstanbul için canla başla çalışan çalışma arkadaşlarımızın hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştırmasını diliyoruz. 16 milyon İstanbullu için tüm uğraşımızla büyük İBB ailesi olarak çalışmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.