İngiltere’de hükümet krizi: İki bakan peş peşe istifa etti

İngiltere’de Borish Johnson hükümeti, peş peşe gelen iki bakanın istifasıyla sarsıldı. İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, peş peşe hükümetteki misyonlarından istifa ettiklerini açıkladı.

Sağlık Bakanı Javid, Twitter’dan paylaştığı mektupta, artık vicdanen misyonuna devam edemeyeceğini ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a itimat duymadığı için misyonundan istifa ettiğini belirtti.

İstifasını sunmak için Johnson’la görüştüğünü aktaran Javid, “Bu misyonda hizmet etmek çok büyük bir ayrıcalıktı lakin artık vicdanım rahat bir biçimde devam edemeyeceğimi üzülerek belirtmek istiyorum.” sözünü kullandı.

“HALK, HAKLI OLARAK HÜKÜMETİN DÜZGÜN HALDE YÖNETİLMESİNİ BEKLİYOR”

Javid’in istifa açıklamasından kısa bir müddet sonra Maliye Bakanı Rishi Sunak da Twitter’dan yaptığı paylaşımda istifa ettiğini açıkladı.

Sunak, paylaşımında şu sözlere yer verdi:

“Halk haklı olarak hükümetin düzgün, ehil ve önemli halde yönetilmesini bekliyor. Bunun benim son bakanlık vazifem olabileceğinin farkındayım lakin bu standartlar için savaşmaya kıymet olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum.”

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Parti milletvekili Chris Pincher’a yönelik vazifesi berbata kullanma şikayetinden haberdar olmasına karşın, Pincher’a hükümette verdiği vazifeden ötürü “son derece pişman” olduğunu açıklamasının akabinde geldi.
İngiltere’de bakan istifaları sonrası muhalefetten hükümetin çökmekte olduğu iddiası

MUHALEFETTEN HÜKÜMETİN ÇÖKMEKTE OLDUĞU İDDİASI

İngiltere’de ana muhalefetteki Emekçi Partisi başkanı Keir Starmer, Sıhhat Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın kabineden istifalarının akabinde hükümetin çökmekte olduğunu argüman etti.

Starmer, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a reaksiyon gösteren Javid ve Sunak’ın arka arda istifasının akabinde yaptığı açıklamada, iki bakanı, Johnson’ın “suç ortakları” olmakla suçladı.

Keir Starmer, “(Johnson) Kanunları çiğnediğinde, tekraren palavra söylediğinde, İngiliz halkının fedakarlıklarıyla alay ettiğinde onu desteklediler.” tabirini kullandı.

İki bakanın aylar evvel istifa etmesi gerektiğini belirten Starmer, “İngiliz halkı aldanmayacak. Muhafazakar Parti bozuldu ve bir adamı değiştirmek bunu düzeltmez. Yalnızca gerçek bir hükümet değişikliği İngiltere’ye muhtaçlık duyduğu yeni başlangıcı sağlayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek birkaç hafta içinde bir seçim daveti yapılırsa, bunu destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda Starmer, “Evet. İngiltere için yeni bir başlangıca muhtaçlığımız var. Bir hükümet değişikliğine gereksinimimiz var.” cevabını verdi.

JOHNSON İSTİFA BASKISI ALTINDAYDI

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle tenkit ve istifa baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, partisinin birtakım milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya palavra söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakar Parti 6 Haziran’da inanç oylamasını gitmiş, fakat Johnson, 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.