İran Devrimi’nden sonra bir birinci

Tahran’da galası yapılan direktör Faysal Soysal’ın ödüllü Türkiye-İran ortak imali sineması “Ceviz Ağacı”, İran’daki birçok sinema salonunda Farsça alt yazı ile izleyiciyle buluşacak.

önetmenliğini Faysal Soysal’ın yaptığı Türkiye-İran ortak imali “Ceviz Ağacı” sinemasının galası İran’ın başşehri Tahran’da yapıldı.

Başrollerinde Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil ve İstek Akın’ın yer aldığı, Türkiye-İran ortak üretimi sinemanın galasına, sinema grubu ve başrol oyuncuları ile Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs, İranlı direktör Mecid Mecidi, birçok ünlü yerli oyuncu ve sinemasever katıldı.

İran’da sinema üzerine mastır yaptığını ve İranlı birçok sanatçı ile tanıştığını söyleyen direktör Faysal Soysal, “Onlarla çalışmak arzusundaydım. Farabi’ye müracaat yaptık ve Farabi birinci sefer bir Türk sinemasına ortak üretim takviyesi verdi.” diye konuştu.

DEVRİMDEN BERİ BİR İLK

Soysal, bu sinemanın Türkiye ile İran ortasında yapılmış birinci ortak imal olduğunu kaydederek, “Bunun yanı sıra İran’da ihtilalden sonra 43 yılın akabinde İran sinemalarında birinci sefer Türkçe konuşulan bir sinema vizyona girmiş olacak. Bunun müsaadesini almak çok güç oldu. İranlı seyirciler birinci kez Türk üretimi bir sineması perdede iki hafta boyunca izleyecekler.” dedi.

İran’dan yeterli bir geri dönüş alacaklarına inandığını söz eden Soysal, ilerde yeni eserler ortaya çıkacağını ümit ettiğini kelamlarına ekledi.

Oyuncu Serdar Orçin da “Ceviz Ağacı” sinemasının yaklaşık iki yıldır dünyada inanılmaz bir seyahate çıktığını ve 20’ye yakın mükafatla döndüğünü aktardı.

İran’da 43 yılın akabinde birinci sefer yabancı bir sinemanın vizyona girdiğini aktaran Orçin, bunun Ceviz Ağacı sineması olmasından ötürü keyifli olduğunu söyledi.

Orçin, İran’a gelmek ve buradaki seyirciyle buluşmanın kendileri için heyecan verici olduğunu tabir ederek, “Bunun bir açılış olmasını yürekten diliyorum. Biz İran sinemalarına son yıllarda ne kadar meftun olduysak İran halkının da bizim sinemalarımızı izlemesini dilek ederim.” sözlerini kullandı..

Filmin oyuncularından Kübra Kip ise, “Öncelikle İran’da uzun vakitten sonra gösterimi yapılacak birinci yabancı sinema olduğunu öğrendim. Birincisi gerçekleştiriyor olmak çok hoş ve umarım devamı gelir diye düşünüyorum.” biçiminde konuştu.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs ise bu cins kültürel faaliyetleri önemsediklerini, bilhassa sinemanın kültürel yakınlaşma ve etkileşim açısından tesirli olduğunu tabir etti.

Sinemanın insanları birleştiren, ülkeler ortasındaki bağları arttıran, farklı insanların birbirini tanımasını sağlayan değerli bir aracı rolü gördüğünü söyleyen Örs, Ceviz Ağacı sinemasının büyük bir muvaffakiyete ulaşacağını iddia ettiğini kelamlarına ekledi.

[Yönetmen Faysal Soysal.]
Direktör Faysal Soysal.

Bol ödüllü film

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT’nin üretim dayanağı sunduğu sinema, ortalarında 14. Hamilton New York Sinema Şenliği, 27. Adana Sinema Şenliği, Torino Underground Sinema Şenliği, Balkan Panorama Sinema Şenliği, 6. Londra Kent Mükafatları Şenliği’nin olduğu çok sayıda şenlikten 20’ye yakın mükafatla döndü.

İran’daki birçok sinema salonunda Farsça alt yazı ile izleyiciyle buluşacak olan Ceviz Ağacı sinemasının konusu ise şöyle:

“Birçok açıdan silik ve pasif bir karakteri olan edebiyat öğretmeni Hayati, karısı tarafından hor görülüp terkedilir. Bir mühlet sonra ataerkil özellikteki kasabada kimliği belirlenemeyen bir bayan cesedi bulunur. Hayati cesedin karısına ilişkin olduğunu argüman edip diğerinin işlediği cinayeti üstlenir. Pekala lakin işlemediği bir cinayeti neden üstlenir insan? Sinema bu sorunun peşinde insanın en gizli, en gölgede kalmış, derin taraflarını aydınlatmaya çalışırken tutunamayış, bayan cinayetleri, şiddetin binbir yüzü, edebiyat, tutkular ve pişmanlıklar üzere uğraklarıyla dünya yüzünde onurlu bir insan olmanın imkanını sorguluyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.