Kibritçi Kız masalı kitabıyla bilinen usta bir anlatıcı: Hans Christian Andersen

Masallar; öbür bir dünyanın kapılarını aralamak, hayal gücünü geliştirmek ve hayatla ilgili bir bildiri almak için varlar. H. C. Andersen de kendi hayatından ve yaşadığı periyottan yola çıkarak yazdığı masallarda, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ediyor. Gerçekler ve hayaller; çocuklar, hayvanlar, periler ve cadılarla varlık buluyor.

Usta masalcının bugün mevt yıldönümü…

Masalcı Andersen, sıradan olayları sıra dışı bir üslupla anlatıyor: Buz üzere havada kibrit satarak para kazanmaya çalışan Kibritçi Kız, kendisine dayatılan şeyleri yapmayı reddeden Gözü pek Kurşun Asker, pahası bir türlü anlaşılmayan Yakışıksız Ördek Yavrusu…

Danimarka’daki küçük bir kasabadan çıkıp, klasik masal anlayışının ötesine geçen bu masallarda devasa saraylar ve küçücük kulübelerde birbirinden değişik beşerler; engin denizlerde ve sık ormanlarda gizemli bitkiler, balıklar ve böcekler var…

Andersen, 2 Nisan 1805’te bir ayakkabıcının tek oğlu olarak dünyaya geldi. 11 yaşındayken babasının ölmesi üzerine okulu bıraktı ve annesiyle birlikte temizlikçi ve çamaşırcı olarak çalışmaya başladı.

1819’da tiyatro oyuncusu olmak ümidiyle gittiği Kopenhag’da başarılı olmadı ve 1828’de Kopenhag Üniversitesi’ne girdi.

Sayfa: 212

Geziler yaptı

1829’da birinci kıymetli yapıtı sayılan Holmen Kanalından Amager Adasının Doğu Ucuna Bir Yürüyüş’ü yayınladı. Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye ve İngiltere’ye seyahatler yaptı ve seyahatlerinden gezi kitaplarına birçok materyal çıkardı.

Kibritçi Kız ile gelen başarı

Asıl muvaffakiyetini Kibritçi Kız, Küçük Claus ve Büyük Claus ve Hoş Prenses ve Bezelye üzere masalları içeren Çocuk Masalları kitabıyla yakaladı.

Masallarının kimilerinde yeterliliğin ve hoşluğun zaferine olan optimist bir inanç açığa vurulurken; kimileri da hayli karamsar ve dramatikti ve kendi ömründen güçlü izler taşıyordu.

Masalları en çok okunan müellif oldu

1872’ye kadar masal yazmayı sürdüren Andersen, 4 Ağustos 1875’te Kopenhag’da hayata veda etti.

Kendine mahsus masal anlatma yoluyla çocuk edebiyatına gerçek bir yenilik getirdi. Gündelik lisanın tabirlerini ve kalıplarını kullandı. Masallarının çoğu Türkçeye de çevrildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.