Kuzey Kore’de Covid-19 hadiseleri artarken dikkat çeken cenaze

Kuzey Kore’de 2.81 milyona ulaşan Covid-19 olayları memleketler arası kamuoyu tarafından şaşkınlıkla izlenirken, hayatını kaybeden üst seviye bir ordu mensubu için Kuzey Kore başkanı Kim Jong Un’un da katıldığı bir merasim düzenlendi.

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un, yüksek ateş belirtisi ile kendini gösteren kuşkulu Covid-19 olaylarına karşın, binlerce kişinin katıldığı cenaze merasimi düzenledi.

Devlet denetimindeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Perşembe günü hayatını kaybeden Kore Halk Ordusu Mareşali ve Ulusal Savunma Bakanlığı Genel Danışmanı Hyon Chol Hae’nin veda merasimine binden fazla subay ve asker de dahil geniş kitlelerin katıldığını duyurdu.

Servis edilen fotoğraflarda maske takmadığı gözlenen Jong-un’un, cenaze merasiminde “yürekten hürmet duyduğu ve çok bedel verdiği bir ihtilal şehidine son vedanın hüznünü yaşadığı” söz edildi. Uzmanlar hayatını kaybeden generalin, Jong-un’a askeri eğitim vermiş olması hasebiyle salgına karşın devlet merasimi düzenlenmiş olabileceği yorumunda bulundu.

BİR GÜNDE 167 BİN OLAY

Kuzey Kore’de son 24 saatte kayda geçen yaklaşık 167 bin kuşkulu Covid-19 olayı, ülke geneli potansiyel enfeksiyonların sayısını 2.81 milyona taşıdı. Salgın nedeniyle 1 kişinin daha hayatını yitirmesiyle can kaybı 68’e yükseldi.

Olumlu hasta sayısına dair net bir bilgi paylaşılmazken, 2.33 milyon kişinin güzelleştiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.