Malatya’nın turfanda kayısısı pazarda

Dünya Kayısı başşehri Malatya’da, Avrupa Birliği (AB) tescilli kayısı ağaçlarında kimi bölgelerde hasat yapılmaya başlandı Kale ilçesinden getirilen taze turfanda sofralık kayısının kilosu 20 TL’den Malatya Zerzevat Meyve Pazarı’nda satılmaya başladı.

Sebzeciler Esnaf Odası Lideri Yasin Yıldız, Mersin’in Mut ilçesinden getirilen turfanda kayısılarından sonra Malatya’nın Kale ilçesinde de sofralık kayısı hasadına başlanıldığını bildirdi. Malatya’nın birinci eserin de Kale İlçesi’nden getirildiğini söyleyen Yıldız, turfanda sofralık kayısı kilosunun 20 TL’den perakende olarak satıldığını aktardı. Yıldız, geçen yıl da turfanda Malatya kayısının 15 TL’den satıldığını hatırlattı.

Elazığ’ın Baskil ilçesinde de turfanda sofralık kayısı hasadına başlandığı öğrenildi. Kayısı hasadının artması ile fiyatın önümüzdeki günlerde düşmesinin beklendiği kaydedildi. Malatya’da 8 milyon civarında kayısı ağacı bulunuyor.

Yılda Türkiye iktisadına 250-350 milyon dolar döviz girdisi sağlayan kuru kayısının yüzde 80’i yurt dışına ihraç ediliyor. Malatya’nın dünyaca meşhur kurutmalık kayısısı Haziran ayı sonu ve Temmuz ile Ağustos aylarında hasat ediliyor.

 

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.