Meksika’da son 24 saatte 7 yanardağ patlaması

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 7 defa patlama meydana gelirken, Eylül ayındaki patlama sayısı 12’e yükseldi.

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’ndaki hareketlilik devam ediyor. Meksika Ulusal Afet Tedbire Merkezi (CENAPRED) tarafından yayınlanan günlük rapora nazaran Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 7 patlama, bir sarsıntı ve 42 sefer gaz ve duman çıkışı meydana geldi. Yanardağda bugünkü patlamalarla birlikte Eylül ayı içinde gerçekleşen toplam patlama sayısı 12’ye yükselmiş oldu. Raporda ayrıyeten patlama sebebiyle yanardağdan çıkan toz ve küllerin rüzgarın tesiriyle batı ve kuzeybatı taraflarına ilerlediği belirtilerek, Meksika ve Morelos eyaletleri ile başşehir Mexico City’de yaşayan vatandaşların kül yağışı ve yağmurla birlikte oluşabilecek çamur akıntılarına karşı tedbir almaları tavsiye edildi. Yetkililer, patlamalar sonucu etrafa düşebilecek taşlar sebebiyle de yanardağdan uzak durma ihtarında bulundu.

DEPREM, YANARDAĞ FAALİYETLERİNİ ARTIRABİLİR

Ülkedeki birtakım bilim adamları geçtiğimiz Pazartesi günü meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki sarsıntının, Colima ve Popocatépetl Yanardağları’ndaki faaliyetleri artırmasını beklediklerini tabir etti. Colima Üniversitesi’nden araştırmacılar, sarsıntının akabinde Colima Yanardağı’nın sakin olduğunu lakin her an yeni bir faaliyetin gerçekleşebileceğini de söyledi. Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi (UNAM) yetkilileri ise Popocatepetl Yanardağı’nın son günlerde faal olduğuna vurgu yaparak daha evvelki yıllarda yaşanan sarsıntılarda yanardağ faaliyetlerinde artış kaydedildiğini belirtti.

Aztek lisanı olan Nahuatl’da “Duman çıkaran dağ” manasına gelen Popocatepetl, 5 bin 452 metre yüksekliğiyle Kuzey Amerika’nın ikinci büyük yanardağı pozisyonunda yer alıyor. Kraterinin çapı 900 metre ve derinliği 150 metre olan Popocatepetl’in, 16 kilometre kuzeyinde ise ikizi olan Iztaccihuatl Yanardağı bulunuyor. Son bir yıldır faaliyetlerini artıran Popocatépetl Yanardağı Manchester Üniversitesi bilim adamlarına nazaran önümüzdeki bir kaç yıl içinde büyük bir patlama gerçekleşmesi beklenen yanardağlar ortasında beşinci sırada yer alıyor. Bundan evvelki en son patlamanın 15 Eylül’de gerçekleştiği yanardağda, 2022 yılında yaşanan toplam patlama sayısı 19’a yükseldi. Popocatepet’da geçtiğimiz yıl boyunca ise 8 defa patlama kaydedilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.