Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’ndan büyüme açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Dal Meclisleri İstişare Toplantısı’na katıldı.

“Ülkemiz, salgın periyodunda başarılı ve güçlü bir gerçek ekonomik performans sergiledi”

Merkez Bankası Lideri Kavcıoğlu, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin büyüme noktasında başka ülkelerden olumlu ayrıştığını belirterek, “Ülkemiz, salgın devrinde başka ülkelere kıyasla epeyce başarılı ve güçlü bir gerçek ekonomik performans sergilemiştir. Birçok ülkede iktisadi faaliyet gerilemiş ve pek çok iktisatta büyüme sıfıra yakın bir seyir izlemiştir.” şeklinde konuştu.

TCMB Lideri Kavcıoğlu’nun toplantıdaki konuşmasından öne çıkanlar:

“Net ihracatın, büyümeye son 5 çeyrek boyunca art geriye müspet katkı sağladığı görülmektedir. Mayıs ayı prestijiyle toplam istihdam edilen kişi sayısı 30,8 milyon ile tarihi yüksek düzeye ulaşmıştır.

2020 yılının üçüncü çeyreği ve sonrasında yıllık bazda aralıksız büyüyen sanayi üretimi, 2022 yılı Mayıs ayında yüzde 9,1 oranında değerli bir artış kaydetmiştir.

2022 yılında ihracatımızın ülke ve eser çeşitliliği 2006 yılına nazaran iki kat artmıştır. 2015-2022 yılları ortasında ihracatımızdaki artışın yaklaşık yüzde 29’u yeni pazar girişleriyle gerçekleşmiştir.

Aralık 2021 ile Haziran 2022 ortasında kredi verilen firma sayısı toplamda 1 milyon 878 binden 1 milyon 960’a çıkarak 82 bin adet artarken, kredi kullanan KOBİ’lerin sayısı 195 bin adet yükselerek 2 milyon 56 bin olmuştur.”

AYRINTILAR GELİYOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.