Musk: Tesla’nın yeni fabrikaları milyarlarca dolar ziyan ediyor

Reuters

Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirketin Almanya’nın başşehri Berlin’de ve ABD’nin Texas eyaletinin başşehri Austin’de kurulan yeni fabrikalarının, Çin’deki pil badireleri ve tedarik zincirindeki aksamalar yüzünden milyarlarca dolar ziyan ettiğini söyledi.

Tesla’nın Çin’deki üreticileri, bu yıl Şanghay dahil ülkenin birçok bölgesinde uygulanan koronavirüs kısıtlamaları yüzünden çalışmalarını sürdürmekte zorlanıyor.

Musk, bunun tedarik zincirini çok önemli biçimde etkilediğini söyledi, Tesla’da kesintiler olabileceği ikazında bulundu.

Musk, “Berlin ve Austin’deki fabrikalar şu an birer para fırını. Güya paranın alev alev yandığını duyar gibiyim” dedi ve devam etti:

“Tesisler milyarlarca dolar ziyan ediyor. Çok fazla sarfiyatları var. Üretimleri neredeyse sıfır.”

Musk, “gigafactory” ismini verdiği araba fabrikalarının bu yıl yapılan açılışlarının akabinde üretimlerini hızlandırmakta başarısız olduklarını ve bilhassa Austin’deki tesisin çok geride kaldığını söyledi.

Geçen ay yapılan ve dün yayımlanan bir röportajı sırasında Musk, “Tüm bunlar süratli halde çözülebilir lakin çok dikkatli bir biçimde hareket etmemiz gerekiyor” dedi.


Çin’de geçtiğimiz aylarda artan koronavirüs olayları nedeniyle ülkenin birçok kentinde kapsamlı kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasakları uygulandı.

İthalat ve ihracata getirilen kısıtlamalar da Tesla üzere şirketleri güç durumda bıraktı.

Musk, Tesla’nın Şanghay’daki üretimini haftalarca durdurmak zorunda kaldığını, bunun şirket için “çok zor” olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansına nazaran Tesla’nın Şanghay’daki tesisi önümüzdeki ay iki hafta boyunca tekrar kapalı olacak. Tesiste haftada 22 bin araç üretmek için bakım yapılacak.

ARAÇ FİYATLARI ARTIYOR, İŞGÜCÜ AZALIYOR

Tesla, alüminyum ve lityum üzere ham hususlardaki artışları münasebet göstererek geçtiğimiz hafta ABD’deki araç fiyatlarını yaklaşık yüzde 5 artırdı.

Musk, bu hafta ise iktisattan çok telaşlı olduğunu söyledi, milletlerarası işgücünü yüzde 3,5 oranında azaltabileceğine işaret etti.

Öte yandan Alman araç üreticisi BMW bugün yaptığı açıklamada, Çin’in kuzeydoğusundaki Şenyang kentinde bulunan 2,2 milyar dolarlık tesisinde üretime başladığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.