Okyanus suyunun ısınmasıyla çiftliklerdeki somonların yüzde 42’si öldü

Yeni Zelanda’nın en büyük somon balığı üreticisi, iklim değişikliğinin neden olduğu yüksek okyanus suyu sıcaklıkları nedeniyle okyanus çiftliklerini kapatacaklarını duyurdu. CEO Grant Rosewarne, 3 aylık periyotta çiftliklerdeki balığın yüzde 42’sinin öldüğünü belirterek “Daha fazla vaktimiz olduğunu düşündük” dedi.

Dünya kral somon üretiminin yüzde 50’sini açık okyanus ve deniz çiftliklerinde üreten firmanın, Aralık ayı ile Şubat ayı ortasında 1269 ton balığın okyanus suyu ısınmasıyla öldüğü belirtildi.

CEO Rosewarne, RNZ medyaya yaptığı açıklamada kimi çiftliklerin kapatılacağını belirterek nalıkların sıcak suya dayanması için gerilim seviyelerinin düşürmek için çalıştıklarını lakin başarılı olamadıklarını söz etti.

Rosewarne, “İklim değişikliği nedeniyle yükselen deniz sıcaklıkları sonucu şirketin birinci kere çiftlikleri kapatmak zorunda kaldığını söyleyerek Daha fazla vaktimiz olduğunu düşündük” tabirlerini kullandı.

KRAL SOMON

Atlantik okyanusunda yetişen somondan yüzde 10 daha yağlı olan kral somon balığı, Pasifik Okyanusu’nda yetişiyor. Dünya okyanuslarında yetişen tüm somon cinslerinin yalnızca yüzde 0.7’si kral somon olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.