Sağlıkçılar açlık hududunda yaşamak istemiyor

SES Eskişehir Şube Lideri Birtürk Özkavak, sıhhat çalışanlarının sıkıntılarının arttığına dikkat çekerek, “Sağlık ve toplumsal hizmet işçileri de bu artırım dalgasından ve hayat pahalılığından yıkıcı bir biçimde etkilenmeye devam ediyorlar. Her gün biraz daha fakirleşmek; açlık hududunda yaşamak istemiyoruz” dedi.

Sağlık ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şube Lideri Birtürk Özkavak, her gün peş peşe gelen artırımların hayatlarını berbat etmeye devam ettiğini söz ederek, artık insanca yaşamak istediklerini söyledi.

“HAYAT ZİNDAN OLDU”

Hem çalışma şartları hem de yaşanan ekonomik krizden sıhhat işçilerinin fazlası ile etkilendiğine dikkat çeken Özkavak, geçtiğimiz günlerde maaşlarına resmi enflasyon oranında (gerçek enflasyonun çok gerisinde) artış yapılmasının kayıplarını gidermediği üzere yoksulluklarının derinleşmesine, kalıcı haline gelmesine neden olduğunu açıkladı.

Özkavak, “İşlerimizin tartısı, gece gündüz çalışmak, her gün kelamlı fiziki şiddete maruz kalmak, her gün iş yerlerinde, neredeyse mevtle burun buruna yaşamak, idarecilerin mobingine maruz kalmak, makus çalışma şartları yetmiyormuş üzere, birde pahalılıkla yoksullukla karşı karşıyayız. Siyasi iktidarın zenginlerden yandaşlarından yana yürüttüğü ekonomik siyasetler sonucu ülkemizdeki tüm işçiler için hayat zindan oldu” dedi.

“SAĞLIK İŞÇİLERİNİN ÇABUCAK HEPSİ AÇLIK HUDUDUNA YAKIN MAAŞ ALMAKTA”

Artık çarşıda pazarda temel tüketim hususlarına bile ulaşmakta büyük zorluk çektiklerini tabir eden Özkavak şöyle konuştu:

“Birkaç gün evvel Türk-İş, temmuz ayı açlık ve yoksulluk sonu araştırmasının sonuçlarını yayımladı.

Buna nazaran dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması fiyatı (açlık sınırı) 6 bin 839 TL’ye, besin harcaması ile giysi, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi muhtaçlıklar için yapılması mecburî öbür aylık harcamalarının toplam meblağı (yoksulluk sınırı) 22 bin 278 TL’ye, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8 bin 929 TL’ye yükseldi.

Türk İş’in dataları temel alındığında Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken taban harcama fiyatındaki artış bir evvelki aya nazaran yüzde 7,01 oranında gerçekleşti. Son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 128,44 olarak hesaplandı. Yedi aylık değişim oranı ise yüzde 66,90 oranında oldu.

Türk İş in araştırmasına nazaran açlık hududunun 6 bin 839 TL, yoksulluk sonunun 22 bin 278 TL olduğu bir devirde sıhhat ve toplumsal hizmet işçilerinin çabucak hepsi (son yapılan resmi enflasyona nazaran hesaplanan fark artışlarına rağmen) yoksulluk hududun altında, çok büyük bir kısmı açlık sonuna yakın fiyatlar almaktadır.”

“BU HAYAT PAHALILIĞINDA YAŞANMAZ”

Sağlık ve toplumsal hizmet işçilerinin de bu artırım dalgasından ve hayat pahalılığından yıkıcı bir formda etkilenmeye devam ettiğini vurgulayan Özkavak, şunları söyledi:

“Her gün biraz daha fakirleşmek; açlık hududunda yaşamak istemiyoruz. Çok bunaldık. Bu hayat pahalılığında yaşanmaz. İnsanca yaşamak hakkımıza kastedenleri uyarıyoruz.

Bizler kendi hayatlarımızı idame etmekte zorlanırken halkımızın muhtaçlığı olan sıhhat ve toplumsal hizmet üretimini nasıl gerçekleştireceğiz.

Vatandaşlarımızın sıhhat hakkı önündeki mahzurlar çözülürken bizlerin hizmet üretenlerin talepleri bir an evvel karşılanmalıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.