Sauli Niinistö: Neden amaç gösterildiğimizi anlamıyorum

Türkiye’nin teröre takviye verdikleri münasebeti ile Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerini veto etmesinin akabinde birlik içinde diplomasi trafiği sürüyor.

Finlandiya’yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüştü.

Görüşmenin akabinde iki isim ortak basın toplantısı düzenledi.

Niinistö de Türkiye ile müzakerelerde rastgele bir gelişme olup olmadığıyla ilgili soru üzerine “İlerleme, diyalog kanallarımızın açık olması, görüşmelere devam etmemiz olarak düşünülebilir.” dedi.

“Neden maksat gösterildiğimizi anlamıyorum”

Finlandiya Cumhurbaşkanı, “Ülkesinin, Türkiye’nin telaşlarıyla ilgili öteki NATO ülkelerinden farklı bir tavrı olmadığını, neden bilhassa bu bahiste maksat gösterildiklerini anlamakta zorlandığını” kaydetti.

“Sürekli temas içindeyiz”

“Türkiye’nin terör örgütü PKK ile ilgili tasaları de dahil olmak üzere tüm müttefiklerin güvenlik kaygılarını ele almalıyız.” diyen Stoltenberg, kendisinin ve grubunun İsveç, Finlandiya ve Türkiye’den yetkililerle daima temas içinde olduğunu belirtti.

Stoltenberg, “Bunlar yasal kaygılar. Terörizm ve silah ihracatıyla ilgili kaygılar. Hiçbir NATO müttefikinin Türkiye kadar terörist ataklardan ziyan görmediğini anlamamız ve hatırlamamız gerekiyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.