Teksas’taki akın ile ilgili skandal üzere itiraf: Müdahalede geç kalmışlar

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steven McCraw, düzenlediği basın toplantısında, polise yönelik tenkitlere karşılık verdi.

McCraw, saldırganın okula ulaştığı saat 11.30 ile polisin müdahale ettiği 12.46 ortasında acil polis sınırına bir çok arama yapılmasına karşın, olay yerindeki komuta merkezinin yanlış bir biçimde “çocukların risk altında olmadığını” düşündüğünü söyledi.

Sınıftan tekraren acil sınırı arayan bir çocuğun fısıldayarak 8 yahut 9 çocuğun hala hayatta olduğunu ve “Lütfen buraya polis gönderin” diyerek yalvardığını belirten McCraw, yaklaşık bir saat boyunca en az 19 polisin okulun koridorunda saldırganın bulunduğu sınıfa müdahale etmek yerine taktik timlerinin ulaşmasını beklediğini kaydetti.

McCraw, “O sırada olay yeri kumandanı, faal bir saldırgan durumundan barikatların arkasına sığınmış bir bireye geçildiğine inanıyordu. Fakat eldeki bilgilere nazaran, açıkça o sınıftaki çocuklar risk altındaydı ve saldırgan da hala faaldi. Bu yanlış bir karardı.” diye konuştu.

Hudut devriye taktik timlerinin okula ulaşmasıyla 12.50’de saldırganın bulunduğu sınıfa girildiği ve saldırganın etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.

AR-15 tipi otomatik akın silahı ile 24 Mayıs’ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokulu’na atak düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos, tıpkı sınıftan 19 çocuk ve 2 öğretmeni vurarak öldürmüştü.

Taarruzla ilgili incelemeler sürerken, bilhassa çocukların aileleri, polisi saldırgana vaktinde müdahale etmemekle eleştiriyordu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.