Trump’ın konutunda ‘Nükleer dokümanlar bulundu’ argümanı

Amerika Birleşik Devletleri’nin eski Lideri Donald Trump’ın Beyaz Saray’dan Florida’daki malikanesine gönderdiği evraklar inceleniyor.

Amerikan Washington Post gazetesi, özel haberiyle mevzuyu yine gündeme taşıdı. Habere nazaran dokümanlar ortasında yalnızca birkaç kişinin erişim müsaadesine sahip olduğu ‘aşırı gizli’ bilgiler içerenler de var.

300 BÂTIN EVRAK ÇIKARILDI

Bu yıl içinde Florida’daki malikaneden 300’den fazla saklı evrak çıkarıldı.
184 evrak 15 kutu içinde Ocak ayında Devlet Arşivi’ne gönderilmişti.
38 evrak daha Haziran’da Trump’ın avukatı tarafından teslim edildi.

Federal Soruşturma Ofisi FBI, 8 Ağustos’ta, mahkeme kararıyla malikanede arama yaptı. O aramada da, Trump’ın hala teslim etmediği 100’den fazla evrak bulundu. Evraklar, FBI casusları ve savcılar tarafından inceleniyor.

Gizli, çok kapalı ve çok zımnî evrakların hükümet nezaretinden çıkarılmış olmasının yarattığı güvenlik riskleri bedellendiriliyor.

SADECE BAŞKAN’IN GÖREBİLECEĞİ KADAR GİZLİ

Washington Post, belgelerin kapalılığını anlatmak için ‘bazılarının direkt FBI casusları ya da savcı tarafından görülmesinin uygun görülmediğini’ yazdı.

Habere nazaran kimi belgeler, yalnızca Başkan’ın ve bakanların görebileceği kadar bâtın. Üst seviye ulusal güvenlik yetkililerinin bile görmesine müsaade verilmeyen evraklar de var. Bunlar ortasında bir yabancı ülkenin nükleer bilgilerini içeren belge yer alıyor.

Bazı evrakların ise katiyen diğer bir ülkenin eline geçmemesi gerektiği belirtiliyor.

Söz konusu belgelerin, istihbarat ünitesine ilişkin bir tesiste, özel güvenlikli bir alanda, kilit altında tutulması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.