TUİK hesabıyla 85 milyonun hakkı yeniyor

Eski lider Aydemir, TÜİK’in şeffaf olmayan yeni hesaplama yoluyla TÜFE’yi yıllık 3.3 puan düşük gösterdiğini argüman etti.

Milyonlarca memur ve emekli temmuz artırımı için Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı 6 aylık enflasyonu beklerken TÜİK Eski Lideri Birol Aydemir’den çok kritik tespit ve ikaz geldi.

Aydemir TÜİK’in birtakım hesaplama yollarını değiştirip teknik detayları gizleyerek memur ve emekli artırımları öncesinde şeffaf olmayan bir yola girdiğini söyledi. Yeni prosedürle birçok eserdeki fiyat artışının düşük gösterildiğini belirten Aydemir, toplumsal medya hesabından “İzah edilmeye muhtaç çok konu var. İktidar enflasyonla çabayı bu formda yapmaya karar vermiş görünüyor. Yazık, çok yazık, 85 milyonun hakkı yeniyor” dedi.

Birol Aydemir

Görev müddeti dolmadan 2016 yılında emekliye ayrılmak zorunda kalan eski Lider Aydemir TÜİK’in, yeni eser kümesi ve endeks bedelleriyle yıllık enflasyonu aşağı çekiyor olabileceğini söyledi.

VERİLER GİZLENİYOR

TÜİK’in 409 eserin ortalama fiyatı yerine 144 eser kümesinin fiyat endeksini açıklamaya ve piyasa fiyatlarını gizlemeye başladığını belirten Aydemir, “Veriler gizlenerek ENAG üzere alternatif enflasyon karşılaştırmaları engelleniyor. Data gizlemenin memur ve emekli artırımlarını etkileyecek mayıs ve haziran aylarına tesir edecek biçimde yapılmasına ne diyelim?” dedi.

Aydemir, TÜİK’in enflasyonu düşük gösterdiğine ait tasaların yersiz olmadığını tabir ederken, yeni bilgide karşılaştırılabilir 57 eserden 42’sinde fiyatların daha düşük arttığını, bu azalışların tüketici fiyatlarını yıllıkta 3.3 puan, Ocak-Nisan periyodu için 1.6 puan daha düşük gösterdiğini söyledi.

FİYAT ARTIŞI AŞAĞI ÇEKİLMİŞ

■ Birol Aydemir, TÜİK’in eski ve yeni fiyat karşılaştırmalarında enflasyonu aşağı çeken birçok düşük fiyat örneği yakaladığını belirtirken, “Örneğin otel fiyatlarında eski fiyat artışı yüzde 189.3 iken yeni fiyat artışı yalnızca yüzde 66.9. Otel fiyatlarındaki fiyat artışı önemli biçimde aşağı çekilmiş” dedi. Aydemir, kimi eserlerin fiyatlarının toplulaştırılarak tek kalemde verildiğini, lakin ortalama fiyatın alt bileşenlerin altında hesaplanarak enflasyonun düşük gösterildiğini belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.