Turan Yolu için geri sayım başladı: Tam 15 milyar dolarlık…

Türkiye ile Asya ve Türk Cumhuriyetleri’ni birbirine bağlaması planlanan Turan Yolu’nda sona gelindi. Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarını Ermenistan’dan geri almasıyla gündeme gelen Zengezur Koridoru, Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri’ni direkt birbirine bağlayacak. Gürcistan ve İran üzerinden yapılan geçişler ve buradaki kısıtlamalar son bulacak.

SINIRSIZ TİCARET DEVRİ BAŞLAYACAK

Bu yolla birlikte bir manada sınırsız ticaret devri başlayacak. Türkiye, yeni yol ve kontakların açılmasının olumlu tesirleri olacağından hareketle Azerbaycan’ın batı bölgelerinde ülke ile birlikte ağır bir inşa faaliyeti sürdürüyor. Sınırın bu yıl açılması planlanıyor. Koridorun işlevsel hâle gelmesiyle Güney Kafkasya’da ekonomik işbirliği tesis edilebilecek.

1.1 TRİLYON DOLAR

Zengezur, gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) toplamı 1.1 trilyon dolar olan Türkçe konuşan devletleri de birbirine bağlayacak proje olarak öne çıkıyor. Türkiye ile Azerbaycan’ın ticaret hacmi 4.5 milyar dolar civarında seyrediyor. Maksat ise 15 milyar dolar. Koridorla Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine kesintisiz olarak karadan ulaşım sağlanabilecek.

Sabah’ın haberine nazaran, Zengezur Koridoru, Çin’in Tarihî İpek Yolu’nun tekrar canlandırılması gayesiyle hayata geçirdiği “Bir Nesil Bir Yol Projesi” açısından da değer taşıyor. Koridorun işler hâle gelmesiyle Azerbaycan’ın Türkiye ile Çin ortasındaki pozisyonunun da Kuşak-Yol Projesi bağlamında pekişeceği ve Ukrayna Savaşı’nın akabinde daha kıymetli hâle gelen proje için Zengezur’un kritik bir alternatif güzergâh olabileceği tabir ediliyor.

Zengezur Koridoru yahut Nahçıvan Koridoru, 2020 Dağlık Karabağ Savaşı’nın Azerbaycan tarafından kazanılmasının akabinde Azerbaycan ve Ermenistan ortasında imzalanan ateşkes antlaşmasının 9. unsuru mucibince Azerbaycan ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ortasında ilişkiyi kuracak olan koridor olarak tanımlanıyor.

AZERBAYCAN ODAK ÜLKE OLDU

Karabağ zaferinin akabinde ticari ilgilerin de daha fazla arttığı Azerbaycan ile çok sayıda yeni proje ve işbirliği de gündemde. Birçok Sivil Toplum Kuruluşu da bu alandaki tertip ve işbirliklerine yük verdi. 13. Boğaziçi Zirvesi’de Azerbaycan’ı gaye ülke yapmak istediklerini söyleyen Memleketler arası İş Birliği Platformu (UİP) Kurucusu Cengiz Özgencil, “Azerbaycan memleketler arası ticarette yeni bir lige yanlışsız ilerliyor. Hem Türkiye hem de dünya ile çok daha güçlü ticari ilgileri var. Turan Yolu’nun da devreye girmesi ile sınırsız bir ticaret periyoduna geçmiş olacağız” dedi. Bu yıl 50 ülkeden iş ve devlet insanını İstanbul’da ağırlayacaklarını belirten Özgencil, “Bugüne kadar yabancı ülkelerden cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, prens ve prenses seviyesinde değerli konukları ağırladık” diye konuştu.

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.