Turizmde yüzler gülüyor: Bir milyondan fazla kişinin çalışma dönemi uzayabilir

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Heyeti Lideri Ferit Turgut, “Son 10 yıla baktığımız vakit Kasım ve Aralık aylarının en hareketli devrine döneceğimizin sinyalini alıyoruz. Kasım ve Aralık çok hareketli olabilir. Turizmde çalışan kişi sayısı şu anda 1 milyon 100 bin kişi. Ekim-Kasım’da işten çıkarma periyodu uzayabilir” dedi.
Turizm kenti Antalya’ya bu yıl şu ana kadar 9 milyon 200 bin turist hava yolu ile giriş yaptı. Dönem öncesinde, pandemi öncesi sayıları yakalamak için yola çıkan turizmcilerin sayılar karşısında yüzleri gülüyor. 700 bin yatak kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük turizm destinasyonu Antalya’da gözler yine 12 ay turizme çevrildi. Turizm sayılarını pahalandıran TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Heyeti Lideri Ferit Turgut, “Hemen herkesin gözü şu anda Covid-19 hadise sayıları ve güç fiyatlarında. Lakin son 10 yıla baktığımız vakit Kasım ve Aralık aylarının en hareketli periyoduna geri döneceğimizin sinyalini alıyoruz. Kasım ve Aralık çok hareketli olabilir. Yerli tatilci için indirimli tatil düşük dönemlerde her vakit oluyor. Her kısma uygun fiyatlar oluyor. Şu ana kadar 9 milyon 200 bin turist geldi. Eylül ve Ekim dolulukları devam ederse bunun 12 milyona gerçek gideceğini düşünüyoruz” formunda konuştu.

“Ekim-Kasım’da işten çıkarma periyodu uzayabilir”

Sosyal medyada ‘Türkiye’de 22 gün tatil 599 euro’ paylaşımları hakkında da açıklamalarda da bulunan Turgut, “Ben en son onun teyidini uçaksız olarak aldım. Uçaksız olarak fiyat verilmiş. Uçak dahil olduğu vakit farklı yerlerde farklı fiyatlar olacaktır. Uçaklı bir paket için biraz uzak ihtimal. Ocak-Şubat ayında bu tıp şeyler olabilir. Aslında kongrelerin daha çok o vakitlerde yapılması bundan dolayıdır, bu yüzden şirketler tercih ediyor. Pandemi öncesinde 1 milyon 200 bin kişinin turizmde çalıştığı istikamette bir sayı elimize gelmişti. Şu anda bu sayının 1 milyon 100 olduğuna inanıyoruz. Ekim-Kasım’da işten çıkarma devri uzayabilir” diye konuştu.

“700 bin yatağın 365 gün arzı var”

Antalya’da birtakım turizm bölgelerinin 12 ay turizmi çok rahat yaptığını belirten Turgut, “Bizim bütün Antalya için 12 ay turizmi anlatmamız gerekir. Zati bundan 5-6 yıl evvel uzun müddetli tatiller, 90 güne kadar konaklamalar, emekli insanların buraya gelmesi gündemdeydi. Artık tekrar o günlere dönme ihtimalimiz çoğalıyor. Güç krizi bizler için olumlu olabilir. Bu hususta bir bilgi yok, bunu bekleyerek görebiliriz. 700 bin yatak var, 700 bin yatağı 365 gün arzı var. Biraz fabrika üzere düşünmek lazım. Biz de üretmeye konaklatma hizmetine devam etmeliyiz. 30 milyon 50 milyon sayıları yakalayacak kapasitemiz var. Yalnızca aşikâr bir periyoda ilişkin yığılma olduğu vakit bunun verimsiz kullanıldığını beliyoruz. Bunu verimli kullanmak her yola da başvuruyoruz” açıklamasını yaptı.

“Enerji krizi tatil alışkanlığını değiştirebilir”

Enerji krizinin Avrupalı turistin tatil periyodunu değiştirecek mi sorusuna ise Turgut, “Burası zati bu çeşit durumlar için müsait. Tatil alışkanlığı da değişebilir. Bundan evvelki kış ve uzun konaklama istikametinde çok çalışma yaptık. Bu bahiste çalışmalarımız hazır, bir dert yaşanmaz. Bir tane turist Türkiye’ye gelecekse bizim ona gelme deme talihimiz yok. Biz hazırız, onların tercihleri olduğu surece Antalya turizmi buna hazır. Bilhassa Kuzey Avrupa’ya yönelik çalışmalarımız var. Onlarda hayat kalitesi ve güneş gereksinimi daha fazla. Kuzey Avrupa bu mevzuda en güzel kapasiteye sahip. Antalya’da bu kesim için en uygun ortam ve eser bulunuyor” diyerek yanıt verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.