Türkiye’nin Kaygı Haritası: Temel sorun iktisat

CHP’nin hazırladığı “Türkiye’nin Keder Haritası” raporuna nazaran yurttaşların temel sorunu; işsizlik, fabrikaların kapanması, tarım siyasetleri ve süreksiz sığınmacıların istihdam edilmesi üzere nedenlerle ortaya çıkan yoksulluk. Tabiat tersi santrallar, yerlerde ranta dayalı dönüşüm, uyuşturucunun yaygınlaşması, çocuk yaşta gebelik ve altyapı yetersizliği de raporda yurttaşların sorun olarak gördüğü hususlar ortasında yer alıyor.

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi eşgüdümünde hazırlanan raporda kentlere nazaran yurttaşların sorun sıralamasında işsizlik seçeneği 31 vilayet ile en başta geliyor. İşsizliği 24 vilayet ile kapanan fabrikalar takip ederken, 8 vilayette terör ve asayiş problemleri, 4 vilayette de süreksiz sığınmacı konusu yurttaşlar tarafından en önemli sorun olarak görülüyor.

ORTAK SORUN

İşsizlik tüm vilayetlerde yurttaşlar tarafından öncelikli sıkıntılardan birisi olarak tanımlanırken; süreksiz sığınmacılar, tarım siyasetlerinden kaynaklı külfetler ve altyapı aksaklıkları, kentlerin tamamına yakınında temel düşünceler olarak dikkat çekiyor.

İşsizlik: Tüm vilayetlerde sıkıntılar içerisinde kabul edilen işsizlikle ilgili İstanbul 460 bin 892 kayıtlı işsiz ile başı çekerken İstanbul’u 200 bin 239 ile Ankara takip ediyor. Kayıtlı işsiz sayısı 29 vilayette 10 bin, 21 vilayette 25 bin, 10 vilayette 50 bin, 4 vilayette de 100 bin bandını geçmiş durumda.

Kapanan fabrikalar: Yurttaşlar tarafından 24 vilayette en kıymetli sorun olarak görülen kapanan fabrikalar içinde, özelleştirilen ve kapatılan şeker fabrikaları başı çekerken, bu fabrikaları kapatılan tütün ve dokuma fabrikaları izliyor.

Sığınmacılar: İzmir, Gaziantep, Hatay ve Kilis’te yaşayan yurttaşlarca esas ‘dert’ olarak kabul edilen sığınmacı konusu, 34 ilin yurttaşları tarafından da temel meselelerden birisi görülüyor.

Çevre sıkıntıları: Dokuz kentte esas kaygı olarak görülen etraf sıkıntılarında HES’lerin tabiata verdiği ziyan öne çıkarken HES’lerden sonra nükleer santrallar, bulunduğu kentin yurttaşlarında büyük tasa yaratıyor.

Tarımcılık: Yoksulluğun dolaylı nedenlerinden Tarım ve hayvancılık da, ülkenin tamamına yakınında en önemli sıkıntılar ortasında kıymetli bir yer tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.