Türkiye’nin Mavi Bayraklı plaj sayısı 531’e ulaştı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, merkezi Danimarka’nın başşehri Kopenhag olan Milletlerarası Etraf Eğitim Vakfının (FEE) 2022 Mavi Bayrak mükafatlarına ait değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin İspanya ve Yunanistan’ın akabinde dünyanın en çok Mavi Bayraklı 3’üncü ülkesi olduğuna işaret eden Ersoy, Türkiye’nin bu yıl da sıralamadaki yerini muvaffakiyetle koruduğunu belirtti.

Bu yıl ödüllü plaj sayısının 531’e ulaştığını açıklayan Ersoy, 2023’te plaj sayısında, milletlerarası Mavi Bayrak uygulaması yapan ülkeler ortasında dünya birinciliğini hedeflediklerini vurguladı.

Ersoy, Antalya ve Muğla’da hizmete sundukları halk plajlarında da bu yıl Mavi Bayrak dalgalanacağını, Antalya’da 5, Muğla’da 1 halk plajının Mavi Bayrak almaya hak kazandığını kaydetti.

İznik Gölü birinci Mavi Bayrağına kavuştu

FEE’nin 2022 Mavi Bayrak mükafatlarına nazaran, geçen yıl 519 olan ödüllü plaj sayısını, bu sene 531’e yükselten Türkiye’de 24 marina ve 15 turizm teknesi ile 5 ferdi yat da Mavi Bayrak mükafatı almaya hak kazandı. Bursa’daki İznik Gölü’nde bulunan İnciraltı Halk Plajı’na da birinci sefer bu yıl Mavi Bayrak mükafatı verildi.

Mavi Bayraklı plaj sayıları Antalya’da 229’a, Muğla’da 111’e, Mersin’de 11’e, Kırklareli ve Sakarya’da 2’ye yükseldi.

İzmir, Balıkesir, Samsun, Çanakkale, Kocaeli, Bartın, İstanbul, Ordu ve Van’da ise geçen yılın sayıları korundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Antalya’daki Lara 1 ve Lara 2, Manavgat, Beldibi ve Çamyuva halk plajları ile Muğla’nın Marmaris ilçesindeki İçmeler halk plajı, bu yıl Mavi Bayrak almaya hak kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.