Uygulama yoluyla ilaç sağlayan implantlar hapların yerini alabilir mi?

Bilim insanları, elektronik implantların bir düğmeyle ilaç verebildiğini ve ufukta bir sıhhat ihtilali olduğunu söylüyor.

İsveç’teki Chalmers Teknik Üniversitesi’nden araştırmacılar, molekülleri hür bırakmak için elektrik sinyallerini kullanan bir gereç icat ederek “uzaktan kumandalı” ilaçlara hakikat bir adım attılar. Buna nazaran, elektronik implantlar gelecekte günlük hapların yerini alabilir ve bir düğmeye dokunarak ilaç verebilir.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, veriler, insanların yaklaşık yüzde 50’sinin kendilerine yazılan ilaçları yanlışsız bir formda almadığını gösteriyor. Bu da, dozaj çizelgesini takip etmek istemedikleri yahut yapamadıkları için sıhhatlerini riske attıklarını ortaya koyuyor.

UZAKTAN KUMANDALI BİR SİNYAL GİBİ

Araştırmacılar, bir prototipin bir yıl içinde hazır olabileceğini söylüyor. Bir santimetreden daha küçük olabilir ve bir akıllı telefon uygulaması kullanılarak çalıştırılabilir.

Angewandte Chemie mecmuasında yayınlanan çalışmanın başındaki isim Gustav Ferrand-Drake del Castillo şunları söyledi: “Çalışmayı, bir hastada yeni bir ilaç dozu muhtaçlığını ölçen bir tabip yahut bilgisayar programı üzere hayal edebilirsiniz. Tam da muhtaçlık duyulan doku yahut organda bulunan implanttan ilacın salınımını aktive eden uzaktan kumandalı bir sinyal vazifesi görüyor.”

Birçok araştırmacı, muhakkak bölgelerdeki ağrıyı maksat almak için romatoid artrit üzere rahatsızlıkları olan insanlara yardımcı olması umulan emsal implante edilebilir ilaç dağıtım aygıtları üzerinde çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.