VİOP’ta endeks kontratı haftaya düşüşle başladı

Ağustos vadeli endeks kontratı, en düşük 2.747,75 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,5 altında 2.752 düzeyinden süreç görüyor.

Cuma günü satış yüklü bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı yüzde 0,2 azalışla 2.765,75 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında da gerileyerek 2.759,75 puana indi.

Analistler, dünya genelinde ekonomik aktiviteye ait artan tasalarla küresel hisse piyasalarının yeni haftaya negatif bir seyirle başladığını söyledi.

FED FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Bu hafta dünya genelinde bilgi gündeminin hayli ağır olduğuna dikkati çeken analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü açıklanacak faiz kararının ise yatırımcıların odağında yer aldığını lisana getirdi.

Analistler, devam eden bilanço periyodunda şirketlerin karlılıkları ve gelecek periyoda ait beklentilerinin de piyasalarda pay ve dal bazlı ayrışmaları artırabileceği söz etti.

Bugün yurt içinde temmuz ayı kapasite kullanım oranı ve gerçek kesim inanç endeksi, yurt dışında ise Almanya’da Ifo endeksleri ve ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ile Dallas Fed imalat sanayi endeksi datalarının takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan endeks kontratında 2.740 ve 2.700 puanın takviye, 2.770 düzeyinin direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.