Yılmaz Büyükerşen: ‘Zararlı her projenin karşısında olacağız’

Türkiye’nin en verimli tarım topraklarından birine sahip olan Alpu Ovası’nda yapılmak istenen Alpu Kömür Termik Santrali’nin altyapısını oluşturacak Sevinç Mahallesi Yeraltı Kömür Ocağı Projesi’nde uzun müddettir devam eden telaşlı bekleyiş sona erdi.

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Odunpazarı İlçesi Sevinç Mahallesi hudutları içerisinde kalan bölgede açmayı planladığı kömür ocağı için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ÇED raporu hazırlığı kapsamında 20 Aralık 2022’de yapılması planlanan toplantı, halkın yansısı sebebiyle iptal edilmişti.

Daha evvel Alpu Ovası’na kurulmak istenen ve Danıştay tarafından iptal edilen termik santral projesine karşı hukuk sürecinde Eskişehirliler ile birlikte uğraşta eden Büyükşehir Belediyesi, 21 Ocak 2022 tarihinde Sevinç Mahallesi’ne yapılmak istenen kömür ocakları ile ilgili olumsuz görüş bildirerek, ÇED sürecinin sonlandırılması gerektiğini Bakanlığa iletti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptığı değerlendirmede, Büyükşehir Belediyesi’nin haklı ve bilimsel itirazlarını kabul ederek ÇED sürecini sonlandırdı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen, karar sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sevinç mahallemizde, Alpu Kömürlü Termik Santralini beslemesi emeliyle imali planlanan Yeraltı Kömür Ocağı Projesi’nin imaline itirazımız, Bakanlık tarafından ÇED Yönetmeliği kararlarına nazaran kabul edilmiştir. Böylelikle projenin ÇED süreci sonlandırılarak iptal edildiğine dair resmi yazı Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belediyemize gönderilmiştir. Bakanlığın almış olduğu bu iptal kararı, Alpu Kömürlü Termik Santralinin de bu kente yapılamayacağını da ortaya çıkarmıştır. Şayet bu kömür ocağı açılsaydı başta Sevinç mahallesi ve etrafı olmak üzere OSB ile kent merkezi kömür tozu ile partiküllerinin zehri altında kalacak, bunun dehşet verici sonuçları olacaktı. Tarım ve hayvancılığın yerine çok ağır sıkıntıları konuşuyor olacaktık. Eskişehir’imizin en verimli ovalarından olan Alpu Ovamıza, suyumuza ve kente yalnızca 10 kilometrelik uzaklıkta bulunan bu alana yapılmak istenen kömür ocağı yanlışından dönülmüş olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Kentimizin havasına, suyuna, bereketli topraklarına ve insanına ziyanı olan her projenin karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Eskişehir’in belediyeleri, odaları, sendikaları, sivil toplum kuruluşları ve Eskişehir halkı ile verdiği çabada ne kadar haklı olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır. Toprağın, besinin, hayvancılığın, üretimin, pak ve sağlıklı bir etrafın ne kadar kıymetli olduğunu daha yeterli anladığımız bu periyotlarda Eskişehir’i daima birlikte muhafazaya devam edeceğiz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.